Mezi stovkou nejvlivnějších osobností světa v každoroční anketě amerického časopisu Time je letos mimo jiné Pákistánka Malalaj Júsufzaiová.

Dívka, kterou vážně zranili islamisté, se stala zosobněním práv dětí a práva dívek na vzdělání. Ve skupině zmíněných osobností je také americký filmový tvůrce Steven Spielberg. Time seznam zveřejnil na svých stránkách.

Rejstřík, který není klasifikací, vždy zahrnuje osobnosti velmi rozdílného zaměření - umělce, sportovce, politiky, podnikatele a další obzvláště pozoruhodné jednotlivce. Letos je v něm 35 žen.

Time si při této příležitosti také připravil novinku - sedm různých obálek přizpůsobených částem světa, v nichž se bude časopis prodávat.

Na jedné z nich čtenáři uvidí krásný černobílý portrét Malalaj. Podle agentury AFP jde o první portrét od okamžiku, kdy se dívka v říjnu loňského roku stala terčem útoku Talibanu, protože hájila právo dívek v islámské zemi na vzdělání.

Dalšími ženami na seznamu jsou například britská vévodkyně Catherine, tedy manželka prince Williama Kate Middletonová, generální ředitelka americké internetové společnosti Yahoo Marissa Mayerová, čínská tenistka Li Na a americká lyžařka Lindsey Vonnová.

V anketě se umístila i Beyoncé

Ve stovce osobností jsou také tři páry celebrit. Americký zpěvák Jay-Z a zpěvačka Beyoncé, čínský prezident Si Ťin-pching se svou elegantní chotí Pcheng Li-jüan a rovněž americký prezident Barack Obama s první dámou Michelle.

Nejvyšší představitel Spojených států figuruje na seznamu časopisu Time již poosmé za sebou a mezi letošními osobnostmi roku je rekordmanem.

K letošním nejvlivnějším osobnostem podle týdeníku patří mezi jinými také nový papež František, předák kurdských povstalců Abdullah Öcalan, představitelka barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij, severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Z umělců jsou na seznamu vedle režiséra Spielberga herci Daniel Day-Lewis a Jennifer Lawrenceová, zpěvák Justin Timberlake nebo indický herec a režisér Aamir Khan.

Související