Ani čtvrté kolo volby italského prezidenta nerozhodlo, když favorizovaný středolevý kandidát expremiér Romano Prodi nezískal potřebných 504 hlasů z 1007. Nehlasovali pro něj ani všichni stoupenci koalice kolem Piera Luigiho Bersaniho, která dnes Prodiho navrhla. Prodi dopoledne ve třetím kole nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu z 1007 hlasů a prosté většiny 504 hlasů nedosáhl ani ve čtvrtém, odpoledním kole. Zákonodárci se na jméně nástupce dosluhující hlavy státu Giorgia Napolitana nedokázali shodnout už druhý den. Další hlasování se čeká v sobotu.

Bersaniho Demokratická strana (PD) je v šoku, napsala italská tisková agentura ANSA. Prodiho navrhovatelé z Bersaniho tábora disponovali 495 hlasy a spekulovalo se, že potřebných devět hlasů se jim podaří získat.

Nakonec ale ve čtvrtém kole Prodi dostal pouze 395 hlasů. To znamená, že ho nepodpořila přinejmenším stovka středolevicových poslanců. "Prodiho kandidatura je u konce," řekl agentuře Reuters Matteo Renzi, populární středolevý starosta Florencie.

Ďábel nosí Prodiho

Za Prodim se umístil právník Stefano Rodota s 213 hlasy. Kandidát protestního Hnutí pěti hvězd si tak oproti minulým kolům polepšil. Třetí byla kandidátka pravice, ministryně vnitra v dosluhující vládě Anna Maria Cancellieriová, která dostala 78 hlasů. Někteří volitelé, stejně jako ve třetím kole, pravděpodobně odevzdali prázdné lístky.

Před parlamentem protestovalo na 200 Prodiho odpůrců. Před budovou symbolicky rozřezali šišku salámu mortadely. Přezdívku "La Mortadella" získal Prodi během svého premiérského mandátu - mnozí o něm tvrdí, že jeho obličej je podobný mastnému salámu, pocházejícímu z Boloni stejně jako Prodi. Při dnešních dvou kolech volby svůj názor svérázně vyjadřovala Alessandra Mussoliniová, vnučka diktátora Benita Mussoliniho. Mezi voliteli se "promenádovala" v bílém tričku s nápisem "Ďábel nosí Prodiho", v parafrázi na americký film "Ďábel nosí Pradu" z roku 2006.

To, že volba italského prezidenta bude velmi obtížná, se čekalo. Parlament je totiž ochromený kvůli nerozhodnému výsledku únorových voleb, po nichž ani jedna z velkých stran nemá potřebnou většinu.
Proti Prodimu se ostře postavila pravice, jejíž klíčový představitel Silvio Berlusconi několikrát řekl, že levicový expremiér v prezidentském paláci je nepřijatelný.

Dosavadní prezident, 87letý Napolitano, ve funkci končí po sedmi letech 15. května. Hlavním úkolem jeho nástupce bude vyřešit zablokovanou politickou situaci. Nová hlava státu se bude muset rozhodnout, zda se pokusí rozhádané politické lídry přivést k jednacímu stolu, nebo zda dá přednost dalším předčasným volbám.

Související