Džochar Carnajev, zadržený pro podezření ze spáchání atentátu v cíli maratonu v Bostonu, je údajně při vědomí a na lůžku na jednotce intenzivní péče sporadicky odpovídá na otázky vyšetřovatelů písemně. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na weby stanic ABC a NBC.

Stejnou informaci poskytl anonymně jeden z vyšetřovatelů deníku USA Today, který ho citoval na svém webu.

Vyšetřovatelé se podle ABC News zajímají především o to, zda měli Džochar spolu s usmrceným bratrem Tamerlanem, kterého policie rovněž považuje za strůjce atentátu, nějaké komplice. Policie je ale přesvědčena o tom, že jednali sami.

Další dotazy se týkají také nevybuchlých náloží nalezených po útoku v Bostonu. Žádné další podrobnosti z výslechu nejsou k dispozici.

Úřady rovněž zajímá to, kde si bratři obstarávali zbraně, na které žádný z nich neměl povolení, kde získali výbušniny a kde na ně vzali peníze.

Pokus o sebevraždu

Džochar Carnajev byl zasažen střelou do úst, která vyšla vzadu na krku. Má také střelnou ránu na noze, upřesnil v nedělním pořadu stanice CBS 60 minut bostonský policejní důstojník Ed Davis.

Vyšetřovatelé FBI se podle agentury DPA domnívají, že si střelné zranění na krku mohl způsobit sám při pokusu vzít si život. List The New York Times s odvoláním na nejmenovaného policejního představitele napsal, že Džocharovo zranění ukazuje na střelbu z blízka a na to, že vystřelil sám.

Policisté Džochara dopadli po rozsáhlé pátrací akci v noci na sobotu. Policie ho obklíčila na bostonském předměstí Watertown. Podle lékařů ztratil hodně krve a jeho zdravotní stav je vážný, ale stabilizovaný.

Devatenáctiletý Džochar je podezřelý z útoků při bostonském maratonu spolu se svým o sedm let starším bratrem Tamerlanem, který zahynul při přestřelce s policií. Bratři jsou čečenského původu.

Dvě exploze zabily v cíli bostonského maratonu před týdnem tři osoby, dalších na 140 bylo zraněno.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na místě výbuchů nadále sbírá důkazní materiál. Podle Davise agenti nalezli desku s plošnými spoji, která k jedné z náloží patřila. Deska stále ještě má připájené dráty. Odborníci chtějí z objevených úlomků výbušné zařízení zpětně sestavit, aby zjistili, z čeho přesně bylo vyrobeno.

Na místě působí také statici, kteří kontrolují stav budov v dějišti atentátů. Místo je doposud uzavřeno, jeho otevření se podle médií očekává v řádu dní. Dnes chce policie začít vracet osobní věci, které lidé po explozích v cílové rovince maratonu zanechali.

Související