Jordánsko otevřelo svůj vzdušný prostor pro izraelská bezpilotní letadla k monitorovacím letům nad Sýrií. S odvoláním na nejmenovaný západní vojenský zdroj o tom informoval francouzský list Le Figaro.

Izrael ani Jordánsko se ke zprávě nevyjádřily. Podle francouzského listu k tomu dal souhlas jordánský král Abdalláh II. po březnové blízkovýchodní návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy.

Letadla budou podle deníku nad Sýrii létat v noci. "Jsou to pozorovací lety, ale ty stroje jsou také vyzbrojené a mohou zasáhnout kterýkoli cíl v Sýrii. Syřané mají k dispozici protiletadlovou technologii ruské výroby, ale izraelské pozorovací stroje je těžké detektovat," citoval list svůj zdroj.

Izraelci nyní nebudou muset k letům do Sýrie používat jižní cestu nad Libanonem, kde letadla ohrožuje protiizraelský Hizballáh. Židovský stát má obavy ze zhoršení bezpečnostní situace na hranici se Sýrií a také z toho, že k hranici budou postupovat islámští radikálové bojující na straně syrské opozice.

Jordánsko Izraelcům otevřelo dva vzdušné koridory – jižní, dosažitelný z oblasti Negevu, a druhý, který vede severně od Ammánu. Ten mohou používat stroje startující ze základny u Tel Avivu.

V Izraeli je také od neděle americký ministr obrany Chuck Hagel. Má jednat s prezidentem Šimonem Peresem a svým izraelským protějškem Mošem Jaalonem.

Sýrie je jedním z hlavních témat jeho rozhovorů a bude zřejmě také při dalších zastávkách jeho cesty v Jordánsku a Saúdské Arábii.

Související