Íránská vláda si přeje, aby Íránci měli více dětí. Pověřila proto 150 tisíc úředníků, aby chodili dům od domu a přesvědčovali lidi o tom, že početnější rodina je lepší, píše list The Telegraph.

Považuje to za radikální změnu dosavadní vládní politiky. Před 20 lety totiž Teherán vydal miliony na propagaci kontrolovaného těhotenství.

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí to loni označil za omyl a vyzval národ, aby se přičinil ke zdvojnásobení počtu obyvat. V současnosti v Íránu žije 75 milionů lidí.

"Jednou z chyb, kterou jsme v 90. letech udělali, byla kontrola populace. Vládní úředníci se zmýlili a já na tom měl také podíl. Kéž nám Bůh a dějiny odpustí," prohlásil minulý rok. 

Ajatolláh Alí Chameneí nařídil také vyškrtnout z rozpočtu položku věnovanou plánování rodiny, což podle britského listu odpovídá zhruba deseti miliardám liber (303 miliard korun).

Mohammad Ismáíl Motlagh z ministerstva zdravotnictví, který má na starosti agendu rodin a populace, řekl, že hlavním úkolem současné kampaně je přimět páry s jedním dítětem rodinu rozšířit. Argumentovat se bude tím, že tak malá rodina vede "k sociálním i emocionálním problémům".

"Navrhuji, aby rodiče měli více než jedno dítě a aby přestávka mezi dětmi byla pouze dvouletá. Jestliže se do dvou let další dítě nenarodí, měly páry přehodnotit své metody a vymyslet jiný plán," uvedl podle agentury Fars.

Program rodičovského plánování kritizoval také prezident Mahmúd Ahmadínežád, podle něhož tato praxe oslabuje zemi a brání jí tak obstát v soutěži se Západem.

Související