Španělská policie zatkla dva muže podezřelé ze spolupráce se severoafrickou odnoží teroristické sítě Al-Káida. Jde o Alžířana a Maročana, kteří se podle španělské justice chovali podobně jako atentátníci z Bostonu. Zatím není jasné, zda a případně z čeho budou obviněni. Ani jeden z nich nevlastnil žádné výbušniny a ani neplánovali nějaký útok. Policie je údajně zatkla, aby "se předešlo riziku".

Třiadvacetiletý Alžířan Nú Medíuní byl zadržen v severošpanělské Zaragoze a 52letý Maročan Hasan Džavání v Murcii na jihovýchodě země. Předtím je španělští policisté ve spolupráci s francouzskou a marockou policií sledovali více než rok. Mladší z mužů studoval výpočetní techniku, starší byl nezaměstnaný a ve svém trestním rejstříku již měl pár menších přečinů.

Podle španělského ministerstva vnitra "profil" obou mužů odpovídá dvěma podezřelým z pumového útoku na bostonský maraton minulý týden. Mezi oběma případy ale není přímá souvislost. Jak uvedl ministr vnitra Jorge Fernández Díaz, pro zadržení existovaly "dostatečné důvody".

Podle vyšetřovatelů Medíuní hojně navštěvoval internetové stránky využívané teroristickou organizací Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM) k náboru nových členů. Měl dostat i pokyny pro cestu do výcvikového tábora extremistů v severním Mali. Kvůli mezinárodní vojenské intervenci v zemi se mu tam ale nepodařilo dostat, což v něm údajně vyvolalo velké rozladění, že nemohl padnout jako mučedník, jak si přál.

Druhý zadržený byl rovněž v kontaktu s AQIM a jeho úkolem bylo shánět dobrovolníky pro boj ve Španělsku. Byl ve spojení i s muži, kteří v roce 2011 unesli v Nigeru dva Francouze. I když byli oba muži napojeni na mezinárodní teroristickou síť, údajně fungovali jako "osamělí vlci", uvedl španělský ministr vnitra.

Naposledy španělská policie zadržela údajné islamisty loni v srpnu. Šlo o dva Čečence a jednoho Turka, kteří byli podezřelí z příprav atentátu buď ve Španělsku nebo v jiné evropské zemi.

V březnu 2004 bylo Španělsko zasaženo islamistickým útokem na vlaky v Madridu, při kterém zahynulo 191 lidí.

V Bahrajnu zatkli dvě ženy, které chtěly zaútočit při závodu F1

Kvůli podezření z přípravy teroristických útoků skončily v cele také dvě ženy z Bahrajnu. Policie je obvinila z přípravy atentátu během závodu o Velkou cenu formule 1. Závod zajišťovalo 8000 policistů, kteří zachytili stovky zápalných lahví a množství pneumatik, jež měly být zapáleny.

Generál bahrajnské policie Tárik Hasan řekl, že obě ženy byly zadrženy u vchodu k okruhu. Jedna z nich schovávala pod šaty polštářek a při výslechu pak přiznala, že chtěla testovat bezpečnostní opatření před naplánovaným útokem.

Hasan řekl, že policisté před závodem zachytili skrýše, v nichž našli tisícovku zápalných lahví, pneumatiky, které chtěli lidé zapálit na silnicích, a 72 hasicích přístrojů, jež měly být použity jako bomby. Závod se konal o víkendu na okruhu v Sáchiru u Manámy a obešel se bez incidentů. Před ním ale opoziční šíité pořádali protesty, aby upozornili na své politické požadavky.

Protesty v Bahrajnu začaly podobně jako v jiných arabských zemích v roce 2011 a tehdy kvůli nim byl závod formule 1 zrušen. Loni se sice jel, avšak šíité tehdy protestovali ve vesnicích kolem okruhu a musela proti nim zasahovat policie. Jeden z týmů byl zasažen zápalnou lahví.

Vedení státu odmítá politizovat motoristický závod, který má zůstat výhradně sportovní záležitostí. Opozice zase poukazuje na to, že Manáma trvá na pořádání závodu proto, aby vzbuzovala ve světě dojem, že je v zemi vše v pořádku.

Související