Vůdce venezuelské opozice Henrique Capriles ve středu dramaticky obvinil vládu prezidenta Nicoláse Madura, že "ukradla" prezidentské volby ze 14. dubna, v nichž Maduro podle volební komise těsně vyhrál. Capriles vyzval komisi, aby bezodkladně zahájila přepočítání hlasů.

Maduro v prezidentských volbách zvítězil o pouhých 267 000 z celkového počtu 14,9 milionu odevzdaných hlasů, ale Capriles výsledky neuznal. Venezuelská volební komise minulý týden oznámila, že přepočítá 46 procent hlasů odevzdaných v nedělních volbách. Částečně tak ustoupila nátlaku Caprilese, který požadoval přepočítání všech hlasů. Celá operace by měla trvat asi měsíc.

"Je velká pravda, že jste volby ukradli, zmocnili jste se volebního procesu a musíte to vysvětlit zemi i celému světu," prohlásil Capriles na tiskové konferenci v Caracasu. Opozice podle něj očekává, že během dnešního dne volební komise začne s přepočítáváním. "Déle nebudeme čekat," upozornil. Co opozice učiní, pokud komise jeho požadavku neuposlechne, Capriles neupřesnil.

Venezuelský parlament ve středu oznámil, že vytvořil speciální komisi k vyšetření násilností, jež po volbách propukly. Devět lidí při nich zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Protivládní demonstrace vyvolal Capriles, jehož stoupenci v ulicích vyjadřovali nesouhlas s Madurovým vítězstvím a požadovali zrušení voleb. Členy parlamentní komise nejsou žádní opoziční poslanci.

Související