Jihokorejská vláda navrhla Pchjongjangu formální rozhovory o obnově práce v průmyslové zóně Kesong, kterou KLDR počátkem dubna uzavřela. Návrh je první výzvou k přímým rozhovorům po prudkém zostření situace, které vyvolala Severní Korea svými výhrůžkami včetně hrozby jaderným útokem.

Soul ale dal zároveň Pchjongjangu ultimátum, které zřejmě KLDR popudí. V prohlášení jihokorejské vlády se uvádí, že pokud Severní Korea na návrh k jednání nepřistoupí, bude to mít "vážné následky".

Návrh na zahájení rozhovorů předložil Pchjongjangu jihokorejský ministr pro sjednocení Ju U-ik. Mluvčí ministerstva oznámil, že "vláda se rozhodla formálně vyzvat Severní Koreu k jednání. Pokud KLDR odmítne, budeme postaveni před závažné rozhodnutí," řekl mluvčí, aniž by povahu tohoto rozhodnutí upřesnil.

Průmyslový park Kesong byl poslední pojítkem mezi oběma částmi poloostrova. Severní Korea ale počátkem dubna zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti a zablokovala dodávky surovin a potravin.

V Kesongu zůstalo asi 180 jihokorejských občanů, jimž pravděpodobně docházejí zásoby. Všech 53 000 severokorejských dělníků, kteří v Kesongu pracovali, z průmyslové zóny odešlo.

Související