Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) vyzvala Afghánistán, aby zajistil ženám sloužícím u policie oddělené šatny a toalety.

To by je mělo ochránit před rostoucím počtem případů obtěžování či sexuálně motivovaných útoků, informoval zpravodajský server BBC News.

Ženy, které tvoří jedno procento policejních složek v Afghánistánu, se terčem útoků ze strany mužů stávají často právě na společných záchodcích. Mnohé z nich prý nejsou uzamykatelné nebo mají ve dveřích otvory, kterými je vidět dovnitř. Policistky jsou tak nuceny se navzájem na toaletách hlídat, uvádí HRW.

Šéf kábulské policie údajně již dříve nařídil, aby byly na policejních stanicích v jednotlivých provinciích zřízeny soukromé toalety pro ženy, ale jeho nařízení nebylo realizováno.

V afghánských policejních sborech, podporovaných Západem, nyní slouží na 1500 žen. Ministerstvo vnitra chce toto číslo zvýšit do roku 2014 na pět tisíc.

S rostoucím počtem policistek ale také podle HRW stoupá množství znásilnění či sexuálních útoků a obtěžování, z něhož jsou obviňováni jejich mužští kolegové.

Násilí na ženách je v Afghánistánu velkým problémem i po pádu Tálibánu v roce 2001, kdy se ženy i v konzervativních jižních oblastech začaly vracet do zaměstnání, především jako učitelky a zdravotnice. Násilnosti páchané na ženách jsou jen výjimečně hlášeny a zřídkakdy vedou ke stíhání pachatelů.

Související