Syrská vláda zřejmě použila menší množství chemických zbraní, pravděpodobně sarin. Ve Spojených arabských emirátech to prohlásil americký ministr obrany Chuck Hagel.

USA se přitom dosud k podezření o použití chemických zbraní jasně nevyjádřily. Británie však oznámila, že má "přesvědčivé" informace o jejich nasazení včetně sarinu.

Hagel ještě ve středu v Káhiře tvrdil, že ačkoli Izrael o využívání chemických zbraní v Sýrii nepochybuje, on při své nedávné návštěvě Izraele nedostal žádnou informaci, která by to na základě zjištění zpravodajských služeb potvrdila.

Teď šéf Pentagonu prohlásil, že americká rozvědka dospěla "s kolísavým stupněm jistoty" k závěru, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil chemické zbraně, konkrétně sarin. "Je to porušení všech zásad konvenční války," sdělil Hagel. Bílý dům už informoval členy Kongresu.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí sdělil, že také Londýn má informaci o použití chemických zbraní, a vyzval vládu v Damašku, aby spolupracovala při vyšetřování. "Máme zatím omezené, ale přesvědčivé zprávy o použití chemických zbraní včetně sarinu. Je to velmi znepokojivé, je to válečný zločin," sdělil mluvčí v prohlášení.

Izrael se snaží od syrského konfliktu distancovat, ale jeho politici řekli jasně, že pokud by došlo na chemické zbraně, musel by Izrael zasáhnout. Americký prezident Barack Obama v minulosti prohlásil, že v případě užití těchto zbraní v Sýrii by také USA přehodnotily svůj postoj k případné intervenci.

USA se jí stejně jako mnohé jiné západní státy zatím brání a odmítají také poskytovat syrské opozici zbraně.

Mluvčí americké Rady národní bezpečnosti Caitlin Haydenová zprávu o chemických zbraních potvrdila, ale také ona hovořila o ještě nedostatečných důkazech.

Bude záležet na faktech

"Hodnocení zpravodajských služeb samo o sobě nestačí. Pouze potvrzená fakta, která přinesou určitý stupeň jistoty, povedou naše rozhodování," řekla. Není prý jasné, jakou cestou byly přepravovány vzorky, z nichž se použití sarinu zjišťovalo.

Sarin je nervový plyn mnohem jedovatější než kyanid. Po zasažení organismu následuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.

Související