Bratři Carnajevové podezřelí z pumového atentátu na bostonský maraton podle vyšetřovatelů plánovali také útok na newyorské Times Square. Oznámil to starosta New Yorku Michael Bloomberg.

"Byli jsme informováni FBI, že přeživší útočník prozradil, že New York byl další na seznamu jejich cílů," prohlásil starosta.

Džochar Carnajev – mladší z obou bratrů, leží se zraněními způsobenými policejní střelbou v bostonské nemocnici.

Tamerlan Carnajev, který byl podle všeho iniciátorem celé akce, prý chtěl spolu s mladším bratrem do New Yorku dojet autem, které v Bostonu minulý čtvrtek unesli i s řidičem. Vůz prý zamýšleli naložit bombami a odpálit na rušném náměstí Times Square. Jejich plán však nevyšel, neboť je v Bostonu dostihla policie.

Devatenáctiletý Džochar se podle vyšetřovatelů v nemocnici přiznal k bostonské akci, při které tři lidé přišli o život a desítky utrpěly zranění. Jeho starší bratr Tamerlan minulý týden zemřel po přestřelce s policií.

Otec bratrů Anzor Carnajev chce nyní odletět do Spojených států, aby ho mohl pohřbít, oznámil na čtvrteční tiskové konferenci v dagestánské metropoli Machačkale.

"Jedu do Spojených států. Chci říct, že tam chci vidět svého syna a pohřbít toho staršího. Nemám žádné špatné úmysly. Nemám v plánu vyhodit všechno do povětří," prohlásil Anzor Carnajev, jehož citovala agentura Reuters.

"Nejsem na nikoho naštvaný, chci jít zjistit pravdu," dodal a bouchl přitom podle Reuters do stolu. O vině svých dětí pochybuje, prý byly falešně obviněny.

Anzor Carnajev upřesnil, že odcestovat chce co nejdříve, letenku ale zatím nemá. O cestě do USA uvažuje i matka údajných atentátníků Zubejda, která se rovněž zúčastnila tisková konference. Rozhodnutá prý ale definitivně není. Rodiče obou bratrů se před lety rozvedli, na jih Ruska se ale vrátili oba.

V Dagestánu bylo lépe

Carnajevová byla v USA loni obviněna z krádeže v obchodě, právníci ji však prý ujistili, že pokud se nyní vrátí, nebude zadržena. Matka údajných atentátníků lituje, že se kdy s rodinou odstěhovala za oceán a žila ve Spojených státech. V dagestánské vesnici by jim prý bylo lépe.

"Víte, mé děti by teď byly s námi a bylo by nám dobře. Takže, ano, dala bych nyní přednost tomu nežít v Americe. Proč jsem tam jen odjela? Proč?" tázala se sama sebe před novináři.

Roztřeseným hlasem dala žena zahalená v černém šátku najevo rozhořčení nad tím, že americký vyšetřovací úřad FBI při zásahu usmrtil jejího staršího syna.

"Proč jste ho museli zabít? Proč jste ho neposlali na Guantánamo nebo někam jinam? Proč? Proč? Proč ho museli zabít? Dostali ho živého, měli ho ve svých rukou," vykřikovala matka, která prý zvažuje, že se vzdá amerického občanství.

Související