Žádosti vlád o cenzuru obsahu internetového giganta Google dosáhly nových výšin. Vyplývá to ze zprávy, kterou Google zveřejnil ve čtvrtek. Vedoucími zeměmi v tomto ohledu jsou Brazílie a USA, cituje z materiálu agentura AFP.

V druhé polovině loňského roku obdržel Google 2285 vládních žádostí o odstranění obsahu ze svých stránek včetně serveru YouTube a vyhledávače. V první polovině roku 2012 to bylo 1811 žádostí, uvedl Google v poslední zprávě Transparency Report. Žádosti se týkaly 24 179 stránek obsahu, zatímco v první polovině loňského roku šlo o 18 070 stránek.

"Je čím dál jasnější, že rozsah vládních pokusů o cenzuru obsahu služeb Googlu roste," uvedla právní ředitelka firmy Susan Infantinová. "Na více místech než kdy předtím nás vlády žádají, abychom odstranili politický obsah, který lidé vkládají."

Google začal své půlroční zprávy Transparency Report zveřejňovat před třemi lety s cílem "vnést trochu světla do rozsahu a rámce vládních žádostí o cenzuru na celém světě."

V druhé polovině loňského roku Google zaznamenal podstatný nárůst žádostí o odstranění obsahu z Brazílie a Ruska. Z celkem 20 zemí dostal požadavky na smazání klipů z YouTube, které se týkaly kontroverzního filmu Nevinnost muslimů, jenž vyvolal násilné protesty po celém světě.

Nárůst brazilských požadavků padá z valné části na vrub nového zákona, který zakazuje kritické komentáře na adresu kandidátů během voleb. Na druhé příčce za Brazílií jsou s 321 požadavky USA. První pětku doplňuje Německo, Indie a Turecko, zatímco Rusko se stalo "skokanem roku", když v prvním pololetí požádalo o mazání jen šestkrát, ale v druhém pololetí už přišlo 114 požadavků, dodala zpráva Transparency Report.

Související