Ve vězeňské nemocnici v Terezíně zemřel před 95 lety, 28. dubna 1918, na tuberkulózu bývalý srbský student z Bosny Gavrilo Princip. Bylo mu 23 let a do historie vstoupil jako muž, který v červnu 1914 spáchal v Sarajevě atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho choť Žofii.

Atentátu, na jehož přípravě se podílela tajná srbská organizace Černá ruka, využilo Rakousko-Uhersko, podněcované Německem, k vyhlášení války Srbsku. Byl to začátek do té doby největšího válečného konfliktu - první světové války.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.