Podle svědků útočník v obleku a kravatě vypálil z pistole pět nebo šest ran. Pak se strhla přestřelka, do níž se zapojili policisté. Jednoho z nich zasáhla kulka do nohy, druhého do krku. Ani jeden ale není v ohrožení života. Slavnostní ceremoniál ale incident příliš nenarušil.

Ve vládě zasednou zástupci Lettovy levicové Demokratické strany, konzervativní strany Lid svobody bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a malé středové strany expremiéra Maria Montiho. Berlusconi ani Monti členy kabinetu nebudou, kontroverzní Berlusconi si ale podle očekávání korespondentů udrží silný vliv.

Berlusconi počítá s tím, že pošle do kabinetu jiné klíčové osobnosti jeho politického uskupení. Ve vládě by mělo zasednout více žen, než bylo zvykem v minulosti. Bývalá eurokomisařka Emma Boninová se stane první italskou ministryní zahraničí. V kabinetu usedne i bývalá olympijská vítězka v rychlostní kanoistice Josefa Idemová.

Únorové předčasné volby v Itálii, která je třetí největší ekonomikou v eurozóně, těsně vyhrála Demokratická strana. Podařilo se jí však získat většinu pouze v dolní komoře a nikoli v Senátu. Na vytvoření životaschopné vlády to nestačilo, proto Bersani se svým pokusem o sestavení vlády neuspěl.

Letta je ve 46 letech jedním z nejmladších italských premiérů od druhé světové války. Jedním z jeho úkolů teď bude vyjednat pro Itálii od Evropské unie větší pružnost v otázce státního rozpočtu.

Bude se však muset vypořádat i s politickými neshodami s Berlusconim. Ten volá po okamžitém zrušení nepopulární daně z nemovitostí a zpětném vyplacení odvodu za uplynulý rok. Veřejné finance třetí největší ekonomiky eurozóny jsou napjaté a toto opatření by je dostalo pod silný tlak.

Související