Pákistánský soud doživotně zakázal bývalému prezidentovi Parvízi Mušarafovi ucházet se o jakýkoli veřejný úřad.  Jeden z Mušarafových obhájců Saad Šibli nicméně oznámil, že se někdejší vojenský vládce Pákistánu hodlá proti úternímu soudnímu rozhodnutí odvolat k pákistánskému Nejvyššímu soudu.

Soud ve městě Péšávar vyřkl doživotní zákaz zastávání veřejného úřadu poté, co si vyslechl odvolání Mušarafových právníků, kteří žádali pro exprezidenta povolení kandidovat ve volbách vypsaných na 11. května. Kandidaturu mu zakázal soud již dříve.

Mušaraf se do Pákistánu vrátil po téměř pěti letech v dobrovolném exilu, aby kandidoval v květnových volbách. Před dvěma týdny byl vzat do vazby kvůli svým politickým krokům z roku 2007, kdy v rámci střetu se soudním systémem odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil v zemi výjimečný stav. Tím podle žalobců porušil ústavu a dopustil se vlastizrady. Ve vazbě měl setrvat do 4. května.

Minulý týden v pátek byl Mušaraf formálně zatčen v souvislosti s vraždou bývalé premiérky Bénazír Bhuttové. Protiteroristický soud, který případ vraždy Bhuttové řeší, Mušarafovi prodloužil vazbu do 14. května. Nadcházející parlamentní volby plánované na 11. května bude tedy exprezident sledovat z vazby.

Bhuttová byla zastřelena po předvolebním shromáždění 27. prosince 2007, tedy v době, kdy Mušaraf stál v čele Pákistánu. Vyšetřovatelé OSN ve své zprávě z roku 2010 došli k závěru, že smrti expremiérky bylo možné předejít, a kritizovali Mušarafovu vládu, že Bhuttové neposkytla odpovídající ochranu.

Související