Dá se štěstí změřit? Američtí vědci věří, že ano. Jako základ vzali vzkazy na internetové sociální síti, prohnali je analytickým programem a tvrdí, že výsledkem je nálada v konkrétním městě, státě či zemi, napsala agentura AFP.

Program, který nazvali hedonometer podle hédonismu, filosofického učení o slasti jako hlavním motivu lidského jednání, je od úterý dostupný online. Údaje sbíral pět let a analyzuje zhruba deset procent všech "tvítů" vložených v angličtině. Do značné míry je tak ovlivněn především děním v USA.

Výzkumníci například zjistili, že den útoku na bostonský maraton letos 15. dubna byl nejsmutnějším naměřeným za pět let. Mírně překonal i den masakru ve škole ve městě Newtown v Connecticutu. Naopak nejšťastnějšími dny jsou na Twitteru svátky, jako jsou Vánoce.

Hedonometer pracuje s "psychologickou valencí (hodnotou)" zhruba 10.000 slov. S využitím stupně od jedné do devíti má například slovo "happy" (šťastný) hodnotu 8,30 a "hahaha" 7,94, zatímco na opačném konci stupnice je třeba "crash" (nehoda) s hodnotou 2,60, "war" (válka) 1,80 nebo "jail" (věznice, uvěznit) 1,76.

Tým sbírá denně zhruba 50 milionů vzkazů na Twitteru z celého světa, a "pak v zásadě hodí všechna slova do jednoho kbelíku", aby vypočítal skóre štěstí, řekl hlavní výzkumník Peter Dodds. Projekt vede spolu s Chrisem Danforthem v počítačové laboratoři Vermontské univerzity a podílí se na něm i nezisková skupina Mitre, jež má zkušenosti s analýzou velkého množství dat.

Související