Vysoce postavený člen britského parlamentu Nigel Evans, kterého v sobotu večer zadržela policie kvůli údajnému znásilnění a sexuálních útoků na dva muže, se proti obviněním ohradil. Všechna nařčení podle zpravodajského portálu BBC označil za "naprosto vymyšlená". Pětapadesátiletý Evans se v roce 2010 otevřeně přihlásil k homosexualitě.

Evans, který je jedním z místopředsedů Dolní sněmovny britského parlamentu, v prohlášení uvedl, že obvinění jsou nedůvěryhodná. "Jsou naprosto falešná a nemohu pochopit, proč je (oba muži) vznesli," sdělil. Jeho právní zástupce také oznámil, že se parlamentní funkce nevzdá.

Britský ministr obrany Philip Hammond prohlásil, že je z povahy obvinění "šokován".

"Znám Nigela dobře, znám ho roky," řekl. Dodal, že pro něj kvůli vyšetřování bude "velmi obtížné" vykonávat v parlamentu místopředsednický post, což by měl vzít v úvahu.

Poslance zadržela policie v sobotu ráno, následně ho několik hodin vyslýchala. Vyšetřovatelé ještě ten den prohledali jeho dům. V noci Evanse propustili na kauci.

"Včera jsem byl vyslýchán policií ohledně těch obvinění - jedno z nich se datuje až čtyři roky zpátky," uvedl Evans.

Dvojice mužů tvrdí, že je Evans sexuálně napadl v době, kdy jim bylo zhruba 20 let. Útoky se prý odehrály v období mezi polovinou roku 2009 a letošním březnem.

Evan zasedá v Dolní sněmovně již od roku 1992. Před třemi lety byl zvolen jejím místopředsedou. Svoji sexuální orientaci zveřejnil v roce 2010.

Jeho kolegové jsou z jeho obvinění v šoku. "Je to velice populární politik," uvedl konzervativní poslanec Michael Ranson.


Nigel Evans je jedním z nejdéle sloužících britských poslanců, v Dolní sněmovně zasedá už od roku 1992. V červnu 2010 byl zvolen i jejím místopředsedou, přičemž v letech 1999 až 2001 zastával obdobný post i ve své domovské Konzervativní straně. Se svojí homosexualitou vyšel na veřejnost koncem roku 2010. Vysvětlil to tím, že je už "unavený z toho žít ve lži". "Vzhledem k tomu, že pocházím z jižního Walesu, bylo už dost na tom, že jsem konzervativec, natož, že jsem gay," komentoval to tehdy Evans.

O jeho zadržení a výslechu byli hned v sobotu informováni vedoucí představitelé Dolní sněmovny i premiér David Cameron. Někteří z politiků však obvinění nevěří. "Nigel Evans je mým přítelem od roku 2005, kdy jsem byl poprvé zvolen do parlamentu. Znám ho celou tu dobu jako dobrého, slušného člověka," uvedl na jeho obranu další konzervativní poslanec Brian Binley, který s Evansem sdílí už dva roky byt v centru Londýna.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/mladiky-jsem-neznasilnil-brani-se-mistopredseda-britskeho-parlamentu-1z1-/zpravy-svet.aspx?c=A130505_121539_ln_zahranici_mtr

Související