Americký letoun X-51A Waverider tento týden uskutečnil doposud nejdelší hypersonický let v zemské atmosféře. Stroj, který měří na délku zhruba 4,3 metru, se přes rychlost odpovídající pětinásobku rychlosti zvuku dostal během svého šestiminutového letu, rychlostí 5,1 machu z toho letěl 3,5 minuty.

Bezpilotní letoun vyrobený společností Boeing dosáhl maximální rychlosti během svého letu přes Tichý oceán. Stroj odstartoval z křídla letadla B-52 a za zhruba šest minut urazil 230 námořních mil, tedy 426 kilometrů. Poté se ponořil do oceánu.

"Byl to naprostý úspěch," uvedl Charlie Brink, jenž má projekt na starosti. Projekt, na který bylo vyčleněno 300 milionů dolarů (téměř šest miliard korun), by podle něj měl otevřít dveře budoucímu praktickému využití hypersonických letadel s pohonem na tryskové palivo.

"Hypersonické lety by otevřely například možnost zvládnout let mezi Londýnem a New Yorkem za méně než hodinu. Ve skutečnosti se ale využijí spíše na superrychlé střely," komentuje testovací let NBC News.

"Vše, co nás naučil X-51A Waverider, bude sloužit jako základ pro další hypersonický výzkum a ve finále pro praktické využití hypersonických letů," řekl Brink. "Test prokázal, že tato technologie dospěla do bodu, který otevírá prostor pro praktické využití, jako jsou vyspělé obranné systémy a levný přístup do vesmíru," dodal Darryl Davis ze společnosti Boeing.

Na animaci letu X-51A Waverider se můžete podívat zde:

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

Američané považují výzkum takzvaných hypersonických letounů za klíčový pro vývoj nových střel či vojenských, ale i civilních letadel.

Nové technologie například mohou zkrátit dobu nutnou pro zasažení cíle. Když se třeba v roce 1998 pokusily Spojené státy zlikvidovat šéfa sítě Al-Káida Usámu bin Ládina střelou s plochou dráhou letu odpálenou z lodě v Arabském moři, trvalo 80 minut, než doletěla do Afghánistánu. Hypersonická střela by stejnou vzdálenost zvládla za 12 minut.

Snaha o vývoj hypersonických letounů proto trvá už delší dobu. Podle NBC se Waverider od svých předchůdců liší zejména palivem: místo vodíkového používá uhlovodíkové.

Hypersonickou rychlostí je označována rychlost od pěti do deseti machů. Jeden mach odpovídá rychlosti zvuku v daném prostředí.

Související