Stoupenci svaté války islámu, džihádu, se pustili do nové taktiky. Kvůli protiteroristickým opatřením v USA by plán ve stylu útoků z 11. září 2001 sotva uspěl, a tak propagandisté Al-Káidy vyzývají své věrné v Americe k sólo útokům a na internetu je učí, jak to udělat, napsal americký list The New York Times.

"Vřele doporučuji všem západním bratrům a sestrám zvážit útok na Ameriku na jejím vlastním dvorku. Důsledky jsou mnohem širší, nepřítel je vždy zaskočen a téměř neschopen čelit," napsal Samir Khan. Američan z jemenské odnože Al-Káidy hlásal na internetu ideu kutilského terorismu, než jej 30. září 2011 zabil americký bezpilotní letoun.

Bombové útoky v Bostonu, spáchané prý podle Khanovy příručky, skýtají znepokojivý příklad, jakou spoušť mohou napáchat. Ukazují, že spiklenci mohou sestavit silné bomby, aniž by upoutali pozornost. Bomby v Bostonu zabily tři lidi, na rozdíl od tří tisícovek z 11. září 2001. Ale dosáhly takového mediálního dopadu, že se lze obávat napodobitelů.

Výcvik na internetu a bomby ze železářství

Zdá se, že bratři Carnajevové, podezřelí z útoku, se sami vyučili v zacházení s výbušninami. Nikoliv ve výcvikovém táboře, ale doma na internetu. Jejich bomby byly složeny z levných a běžných součástek, jejichž nákup nebudí žádné podezření: tlakové hrnce, hřebíky, kuličky z ložisek, střelný prach z rachejtlí a dálkové ovládání z hraček. Výběr akce pod širým nebem znamenal, že nemuseli procházet bezpečnostními rámy, detektory kovu či prohlídkami.

Džochar Carnajev prý řekl vyšetřovatelům, že se řídili návodem z časopisu Inspire, který Khan vydával v Jemenu spolu s kazatelem Anwarem al-Awlakim, kterého 30. září 2011 zabil stejný bezpilotní letoun jako Khana. Awlakiho kázání a Khanovy instruktážní články ale přežily.

Měsíc před bostonským útokem jemenská Al-Káida vystavila na web Příručku osamělého mudžáhida s bodrou angličtinou, prvotřídní grafikou a oblíbenými zkratkami -náctiletých. "Toužíš se pustit do útoku proti nevěřícím?" ptá se brožura. "V pohodě, nemusíš do ciziny, protože fronta přijde k tobě."

Některé nápady se zdají pěkně potrhlé, třeba rozlévat olej po silnici, aby auta havarovala, anebo na dodávku přivařit čepele a vjet do davu. Ale návod na výrobu bomb je správný.

Al-Káida verbuje osamělé lidi

Někdejší expert FBI a CIA Philip Mudd míní, že Carnajevovi mají hodně společného s jinými teroristy z domácího chovu, i když zcela odlišného vyznání. "Jsou to rozzuření kluci se slupkou ideologie," říká.

Psychiatr Ronald Schouten vidí v Tamerlanu Carnajevovi klasický portrét muže ochotného naslouchat vábení verbířů extremistů. Neuspěl ani se snem stát se boxerem na olympiádě, ani se studiem, k rozčarování rodiny i sebe sama. "Lidé, kteří neuspěli, se občas zablokují na věci, která dodá jejich hněvu oprávnění," říká.

Propagandisté Al-Káidy "vyvinuli zvláštní úsilí, aby naverbovali osamělé lidi hledající naplnění," vysvětluje bývalý psychiatr CIA Jerrold Post. Upozorňuje i na případ majora Nidala Hasana, který na základně Fort Hood v Texasu v roce 2009 zastřelil 13 lidí a stal se vzorem v nahrávce Al-Káidy vyzývající muslimy na Západě k útokům bez čekání na rozkazy.

Školení prodavačů rachejtlí

Na to, jak nejlépe čelit těmto útokům, není společný názor. Policejní experti požadují agresivní strategii s nasazováním špehů, kteří se před adepty džihádu vydávají za agenty Al-Káidy. Tyto provokace často končí pokusem nadějného teroristy odpálit atrapu bomby od FBI.

Ale vytipování potenciálních atentátníků vyžaduje podle muslimských aktivistů důvěru mezi muži zákona a muslimskou komunitou, kterou podkopává vpád provokatérů do mešit. Kdyby taková důvěra panovala v Bostonu, snad by se dostalo větší pozornosti Tamerlanovým výbuchům hněvu v mešitě nad kazatelovými narážkami na Den díkuvzdání a na Martina Luthera Kinga.

Protiteroristický poradce John Cohen tvrdí, že ministerstvo vnitřní bezpečnosti hledá společné prvky v profilech lidí zapletených do terorismu. Ale problém podle exagenta FBI Michaela Germana tkví v tom, že velká většina lidí s extremistickými názory se nikdy k násilí neuchýlí.

Bylo možné odhalit výrobu bomb podomácku? Předloni byl dopaden vojín Naser Jason Abdo při výrobě bomby z tlakového hrnce. Vše zpackal, když si zašel pro střelný prach do stejného obchodu, kde se zásoboval už major Hasan a prodavač ho začal podezírat.

Carnajevové však vyškrabávali prach z rachejtlí z výprodeje firmy Phantom Fireworks. Její viceprezident William Weimer tvrdí, že kvůli tomu začali policisté školit prodavače.

Carnajevovo chování navíc nesignalizovalo nebezpečí. "Přišel a zeptal se 'Co tu máte nejsilnějšího?'. To by mohlo znít podezřele, jenže 90 procent chlapů se ptá 'Co tu máte nejsilnějšího?'," vylíčil Weimer.