Americká policie objevila tři ženy, které nezávisle na sobě zmizely přibližně před deseti lety. Policisté v souvislosti s jejich nalezením zatkli tři podezřelé muže, podle médií jde o bratry. Ženy byly v jednom z domů v rezidenční čtvrti poblíž centra Clevelandu ve státě Ohio.

"Clevelandská policie potvrzuje, že zatkla tři podezřelé. Všichni jsou muži, Hispánci, ve věku 50, 52 a 54 let," potvrdila později policie.

Tu zalarmovalo volání na tísňovou linku. "Jsem Amanda Berryová. Byla jsem ve zprávách posledních deset let," uvedla jedna z unesených v pondělí při rozhovoru s operátorem tísňové linky s tím, že osoba, která ji zadržovala, je pryč a ona je volná. "Byla jsem unesena a pohřešují mě deset let. A jsem tady. Teď jsem volná," řekla a požádala, aby na udanou adresu přijeli policisté, dříve než se únosce vrátí.

"Uslyšel jsem ječení... Pak jsem viděl tu ženu, jak se snaží se dostat z domu," vylíčil soused Charles Ramsey v televizi. "Šel jsem ke vchodu sousedního domu. Prosila mě: 'Pomozte mi dostat se odtud, už jsem tu dlouho'," popisoval setkání s dívkou, kterou deset let nikdo kromě únosců neviděl. Ramsey se pak pokusil otevřít dveře, a když se to nepovedlo, vykopl jejich spodní část, aby mohla Amanda vylézt po čtyřech.

Na rozhovor, který poskytl Ramsey médiím, se můžete podívat zde (pouze v angličtině):

O několik minut později pak přijela policie a objevila další dvě ženy. Berryová zmizela v dubnu 2003 na cestě z práce. Tehdy jí bylo 16 let. Gina DeJesusová se nevrátila domů ze školy asi o rok později ve věku 14 let. Nyní 32letá Michele Knightová byla pohřešována od roku 2002

Podle policie jsou ženy v dobrém zdravotním stavu a byly převezeny do nemocnice, kde se po letech setkají s příbuznými. Matka Berryové se ale shledání s pohřešovanou dcerou nedožila, podle příbuzných "zemřela smutkem" v březnu 2006 poté, co ji marné pátrání po dceři zlomilo srdce.

Amanda Berryová a Georgina Dejesusová na fotografiích z doby svého zmizení.Podle médií je mezi zatčenými Ariel Castro (52), bývalý řidič školního autobusu, a jeho dva bratři.

Zaskočení sousedé považovali Castra, majitele domu, v němž ženy byly vězněny, za milého a sympatického hudebníka, jehož dcera se čas od času stýkala s ostatními dětmi a společně se scházeli při grilování či u poslechu hudby. Rozum jim prý zůstává stát nad skutečností, že "ty dívky byly vězněny na našem zadním dvorku", jak se vyjádřil Charlie Czorb, ale nikdo si ničeho nevšiml. "Nebylo na něm (únosci) nic vzrušujícího - tedy až doteď," poznamenal Ramsey.

Před domem, kde byly dívky drženy - a osvobozeny, se už večer místního času začaly shromažďovat davy lidí a nalezení dívek v ulicích slavit. "Nikdy jsem na ni nezapomněla a modlila jsem se za ni," řekla Kayla Rogersová, kamarádka DeJesusové z dětství. "Je to báječné, je to oslava. Jsem tak šťastná," dodala. Sestřenice Berryové Tasheena Mitchellová se svěřila, že se nemůže dočkat, až ji po letech obejme: "Asi ji nenechám nikam odejít."

I policie uznala, že k podobným "happy endům" nedochází často - bližší informace ale nepodala, a čekalo se tak na tiskovou konferenci, která byla naplánovaná na úterní ráno (úterý odpoledne SELČ).

Do domu únosců dvakrát jela policie

Novinek se tak USA dočkaly až v 15 hodin SEČ, kdy před hlouček televizních kamer poprvé předstoupili policisté. První hodiny vyšetřování podle nich ukázaly, že policie neměla žádné náznaky poukazující na to, že by se zrovna v tomto konkrétním domě mohly skrývat tři unesené dívky.

"Dnes ráno jsme s potěšením mohli oznámit, že byly nalezeny Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michele Knightová a jsou naživu. Máme velkou radost, ale je tu několik otázek, na které se budeme snažit během vyšetřování odpovědět. Tedy kdo, jak, proc dívky unesl, ale také jak to, že se mohly celé roky skrývat zde, v Clevelandu," řekli na tiskové konferenci představitelé místní policie.

Amanda Berryová se po deseti letech setkala se svou sestrou.

Ti také začali ihned prověřovat, jestli tísňová linka, záchranáři, nebo například hasiči, za posledních deset let nedostali z adresy tísňové volání, které by opomněli. Ukázalo se, že v době kolem únosů dům únosců navštívila policie, dokonce dvakrát.

Poprvé v roce 2000, kdy byla nahlášena výtržnost na ulici, ale nedošlo k žádnému zatčení. Podruhé v roce 2004, kdy se hlídka vydala na místo, ale na adrese nikdo neotevřel,“ uvedli policisté. Důvodem druhé návštěvy prý byly problémy jednoho z možných únosců v práci: v tu dobu se živil jako řidič školního autobusu a policie řešila stížnost, kdy nechal školáky bez dozoru.

"Oslovili jsme datové centrum, prohledáváme datové záznamy. Kromě všech telefonátů z tohoto domu jsme začali prověřovat také objekty a sousedství, pokud tam nedošlo k nějakým hlášením," uvedla policie.

V těchto materiálech prý neexistuje jediný důkaz, že by měl kdokoli podezření, že se na adrese může dít něco podezřelého.