Severní Korea stáhla své dvě rakety Musudan z východního pobřeží, kde byly připraveny k odpálení. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na americké vládní zdroje.

Podle amerických činitelů už v současnosti nejsou rakety v pohotovosti. KLDR udržovala Jižní Koreu a USA několik týdnů v napětí, zda uskuteční své hrozby a rakety odpálí směrem k jejich území.

Severokorejský režim hrozil Soulu a Washingtonu odvetou za jejich společné vojenské cvičení, které v oblasti probíhalo. KLDR přišla s agresivní rétorikou poté, co na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce za únorový jaderný test.

Pchjongjang v dubnu v reakci na sankce rozmístil na východním pobřeží Korejského poloostrova několik odpalovacích zařízení a přesunul tam dvě rakety středního doletu Musudan.

Znalci poměrů spekulovali, že by útok mohl přijít 15. dubna v rámci oslav 101. narozenin zakladatele totalitního státu Kim Ir-sena, případně na výročí založení severokorejské armády 25. dubna.

Výhrůžky Kimova vnuka Kim Čong-una však náhle utichly a nyní podle zdrojů z Washingtonu v tichosti zmizely i rakety. Reuters uvedla, že není pravděpodobné přemístění raket na jiné místo určené k odpalu.

Související