Kurdští rebelové se ve středu mají začít stahovat z Turecka. Minulý měsíc tento krok oznámil vůdce povstalců ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) Murat Karayilan. Podle něj bude stahování postupné a ukončeno by mohlo být letos na podzim.

Jak ale povstalci varovali, vše bude záležet i na turecké armádě. Jakákoli závažná provokace z její strany bude totiž znamenat, že Kurdové stahování přeruší.

"První skupina bojovníků opustí Turecko 8. května a do týdne by se mohla přemístit na naše základny na severu Iráku," potvrdilo stahování v úterý vojenské křídlo PKK.

Povstalci dodali, že se začnou stahovat navzdory tomu, že turecké úřady zcela nedodržely slib, že se budou držet zpátky. Na hranicích například vznikla nová vojenská kontrolní stanoviště a armáda rovněž nad jihovýchodní Turecko, kde Kurdové převážně žijí, vyslala několik průzkumných bezpilotních letounů.

Odsun z Turecka a návrat na severoirácké základny přichází více než měsíc poté, co kurdští povstalci vyhlásili příměří. Vyzval je k tomu jejich vězněný vůdce Abdullah Öcalan, jehož turecké úřady dopadly v roce 1999.

Úřady odhadují, že nyní se v Turecku pohybuje 1 500 až 2 000 kurdských rebelů. Více než 30 let trvající boje mezi povstalci z PKK a tureckou armádou si vyžádaly přes 45 000 životů.

Související