Úřady v americkém Clevelandu ve čtvrtek obvinily z únosů a znásilňování majitele domu, ve kterém byly po deset let vězněny a týrány tři pohřešované ženy. Oznámil to prokurátor Victor Perez. Bývalý dvaapadesátiletý řidič školního autobusu Ariel Catro má před soud předstoupit ve čtvrtek.

Jeho dva bratři Pedro, jemuž je 54 let, a o čtyři roky mladší Onil k soudu nepůjdou. Původně přitom byli zatčeni i oni. Podle prokurátora ale vůči nim žádná obvinění vznesena nebyla. Nejsou totiž důkazy, že by do případu byli zapojeni.

Tři mladé ženy byly v Castrově domě vězněny asi deset let. Podle policie je Castro poutal řetězy a provazy. Dvě z nich, sedmadvacetiletá Amanda Berryová a třiadvacetiletá Gina DeJesusová, se ve čtvrtek po dlouhých letech shledaly s příbuznými.

Berryová, která v zajetí porodila nyní šestiletou dceru, se vrátila domů téměř přesně po deseti letech. Unesena byla v dubnu 2003 těsně před svými sedmnáctými narozeninami. Právě jí se tento týden podařilo ze zajetí uprchnout. Svět obletěl její telefonát na nouzovou linku, který upozornil na osud jí i dalších unesených.

Do domu rodičů se za nadšeného volání sousedů, přátel a známých vrátila i DeJesusová, kterou unesli ve 14 letech.

Poslední z osvobozených žen, Michelle Knightová, je zatím stále v nemocnici. Knightová byla unesena již v roce 2002, o rok později následovala Berryová a v roce 2004 DeJesusová. Ženy žily v zajetí v jednom z domů v klidné rezidenční čtvrti města, nedaleko míst, kde zmizely.

Související