Ve spotřebitelích ze Západu se po tragédii v továrně na okraji Dháky hnulo svědomí. Média přináší zprávy o neúnosných bezpečnostních podmínkách tamních fabrik, mizivých platech dělníků a poukazují na to, že z podobného prostředí pochází většina oblečení, které je pultech obchodů na západní polokouli.

Pravdou ale je, že kdyby se běžný zákazník chtěl dozvědět, jak vznikalo jeho nové tričko, musel by vynaložit až překvapivě velké úsilí.

"Rozeznat původ zboží je z pozice například českého zákazníka velmi složité," vysvětluje Petr Mareš z organizace Na zemi. "Celý proces je velmi netransparentní, často podléhá obchodnímu tajemství. Občas je možné se o výrobní politice informovat například na stránkách mezinárodních organizací, občas i u jednotlivých korporací. Ale vyžaduje to snahu," dodává.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.