Vztahy mezi Prahou a Varšavou v posledních měsících zatížily spory o kvalitu a bezpečnost polských potravin na českém trhu.

Polské potraviny Češi kupují hlavně proto, že jsou levné. Česko ale zažilo skandál například kvůli přítomnosti technické soli v polských potravinách nebo kvůli polským sušenkám, do kterých se nějak dostal jed na potkany a musely být staženy z trhu.

Situaci vyhrotila česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která označila některé polské výrobky za nevyhovující. Varšava tyto kroky označila za snahu vytlačit polské produkty z českého trhu.

Tomu by ale měl být konec. České a polské inspekční orgány začnou používat podobné postupy při kontrolách kvality potravin, dohodli se v pondělí český a polský premiér.

Předsedové vlád se shodli, že v otázce kontroly potravin je třeba zavést podobné a transparentní procedury hodnocení kvality. To by mělo obdobným sporům předcházet a zabránit dohadům a spekulacím.

Česko v pondělí také předložilo Polsku nabídku podzvukových bitevníků L-159 včetně příslušných výcvikových programů. Do polského tendru na výcvikové letouny nabídla Praha i stroje, které česká armáda vlastní. Prodej těchto letadel do zahraničí je prozatím neúspěšný.

Prodej těchto letadel do zahraničí prozatím úspěšný není, v minulosti projevily zájem mimo jiné Indie, Egypt, Izrael, Slovensko či Maďarsko.

Lepší energetická výměna i na úrovni Visegrádu

Oba ministerští předsedové v rámci mezivládního jednání za účasti vybraných ministrů hovořili také o propojování dopravní a energetické infrastruktury.

Kromě vojenské spolupráce zmínil Nečas před novináři také společný postup v energetické oblasti. Dodal, že Praha podporuje propojení plynovodů s Polskem a s Rakouskem.

Česko a Polsko doposud spojuje jediný společný plynovod Stork. Nový produktovod by pak v letech 2016-2017 měl značně rozšířit nynější přepravní kapacity. V průběhu roku 2015 by měl propojit českou a rakouskou plynárenskou soustavu plynovod Mozart.

Tusk očekává na varšavském zasedání zemí Visegrádské skupiny (V4) ve Varšavě podpis dohody o harmonogramu k vytvoření společného trhu s plynem. Kromě Česka a Polska tvoří V4 Slovensko s Maďarskem.

Související