Speciální jednotka ruské protikorupční policie v Moskvě zadržela šéfa banky Rosbank a její viceprezidentku. Podle agentury Interfax byli zadrženi pro podezření z korupčního jednání. Rosbank je součástí mezinárodní finanční skupiny Société Générale a rozsahem služeb se v Rusku řadí mezi trojici největších bank.

Podle ruských médií předseda představenstva Rosbank požadoval od zástupce nejmenované komerční organizace úplatek 1,5 milionu dolarů (30 milionů korun) za prodloužení úvěrové smlouvy, za snížení úroku a nižší objem měsíčních splátek. Úplatek prý šéf banky Rosbank dostal prostřednictvím viceprezidentky banky.

Podnikatel, který byl o úplatek požádán, informoval ruskou protikorupční policii. Její agenti zasáhli v okamžiku, kdy viceprezidentka banky od podnikatele převzala část úplatku ve výši pěti milionů rublů (3,2 milionu korun).

Zadržení dvou členů vedení banky potvrdil i Rosbank. Podle prohlášení banky byl zatčen předseda představenstva Vladimir Golubkov a viceprezidentka Tamara Poljanicynová. Finanční ústav zatím povede Golubkovův zástupce Igor Antonov.

Poljanicynová podle policistů při zatýkání oznámila, že peníze jsou určeny šéfovi banky, a souhlasila, že bude s vyšetřovateli spolupracovat. Golubkov byl poté zatčen ve své moskevské pracovně, když od viceprezidentky úplatek inkasoval.

Související