Když před rokem extremistická strana Zlatý úsvit dostala v řeckých parlamentních volbách sedm procent hlasů, vzbudilo to velký rozruch. A v podobném duchu pokračuje její působení na politické scéně.

Během pátečního zasedání se neonacističtí poslanci po verbální potyčce museli zvednout a během odcházení se z jejich středu třikrát ozvalo "Heil Hitler" . Napsala o tom agentura DPA.

Předseda parlamentu předtím jednoho ze zákonodárců Zlatého úsvitu vykázal z jednání kvůli urážkám na adresu lídra levicové koalice SYRIZA Alexise Tsiprase.

Zástupci krajní pravice se s levicí střetli při debatě o novém zákoně o potírání rasismu. Jeden z poslanců Zlatého úsvitu o Tsiprasovi posměšně mluvil jako o "mistru Alexisovi" a předseda sněmovny ho kvůli tomu vykázal ven. To se nelíbilo jeho spolustraníkům, kteří takový trest označili za "trapný" a na protest odešli ze sálu spolu s vykázaným zákonodárcem. Ve vřavě pak třikrát zazněl pozdrav Heil Hitler.

Kdo nacistický pozdrav vykřikl, není jasné. Řecká agentura Athens News Agency napsala, že zazněl z úst ideologa neonacistické strany Christose Pappase. Zlatý úsvit ale tvrdí, že pozdrav vykřikl někdo z levice, aby očernil své oponenty.

Extremistický Zlatý úsvit, který s prohlubující se hospodářskou krizí neustále nabírá na síle, získal v loňských volbách 18 parlamentních křesel. Podle některých průzkumů veřejného mínění by se stal v dalších volbách třetí nejsilnější stranou v zemi.

Mlácení žen a vztyčené pravice

Páteční skandál z řeckého parlamentu, ale není zdaleka jediný, který Zlatý úsvit během svého působení na řecké politické scéně způsobil.

Takřka přesně před rokem napochodovali poslanci Zlatého úsvitu na zahajovací schůzi tamního parlamentu ve vojenské formaci. Vrcholem všeho bylo, když během skládání slibu všichni zvedli pravé ruce se spojenými třemi prsty.

Další neuvěřitelný exces se odehrál zhruba o měsíc později během televizní politické debaty. Tiskový mluvčí ultrapravicové strany v přímém přenosu nejprve vylil sklenici vody do obličeje levicové političky a druhou následně zfackoval.

V českém parlamentu se o rozruch starali sládkovci

V tuzemských poměrech nejvíce politického prachu vířili v druhé polovině 90. let republikáni z SPR-RSČ (Strana pro republiku - Republikánská strana Československa). Nejznámější postavou strany se stal její předseda Miroslav Sládek - odtud zlidovělé pojmenování sládkovci.

Jedním z jejich nejvýraznějších incidentů se stal v souvislosti s podpisem česko-německé deklarace v roce 1997. Tehdy demonstrovali republikáni společně s komunisty před Lichtenštejnským palácem proti podpisu česko-německé deklarace.

Sládek na demonstraci prohlásil: "Můžeme litovat jen toho, že jsme Němců zabili ve válce málo." Později demonstranti zapálili německou vlajku. Pro tyto výroky sněmovna zbavila Sládka imunity a vydala ho k trestnímu stíhání pro podněcování k národnostní a rasové nenávisti.

Související