Mohutné tornádo zabilo v pondělí v Oklahomě 24 lidí. Dalších nejméně 240 zraněných, včetně desítek dětí, převezli záchranáři do nemocnice. Řada lidí je v kritickém stavu. Počet mrtvých podle úřadů zřejmě dále poroste. Americký prezident Barack Obama přislíbil oblasti rychlou pomoc.

Jde o nejničivější tornádo na území USA za poslední dva roky. Podle místních médií je mezi mrtvými i děti.

Původně se mluvilo o zhruba padesáti obětech, média poté informovala o 91 mrtvých. Úřady ale později bilanci upravily na 24 obětí - nepřesná čísla prý vznikla během chaosu, který během záchranářských prací nastal.

"Máme dobré zprávy. Bilance je nyní 24 (mrtvých)," prohlásila oklahomská soudní lékařka Amy Elliottová. Původní oficiální údaj s 51 mrtvými je podle ní zřejmě následek opakovaného započítání nalezených těl do úředních statistik.

Elliottová zároveň varovala, že konečný počet mrtvých ještě nemusí být konečný. Úřadům se prozatím podařilo s výjimkou tří těl identifikovat všechny mrtvé, ostatky tak mohou převzít pozůstalí.

Větrný vír, který podle údajů Národní meteorologické služby (NWS) dosahoval šířky až 800 metrů, zasáhl oblast města Moore jižně od Oklahoma City, kde zcela zničil desítky domů. Zranění nemohli být ošetřeni v jedné z místních nemocnic, kterou živel rovněž zasáhl. "Zdá se, že jsme přišli o nemocnici. Projížděl jsem kolem ní před chvilkou a je celkem dost zničená," řekl starosta Moore Glenn Lewis.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.