Vývoj 3D tiskáren na výrobu jídla, připomínajících replikátory známé ze sci-fi seriálu Star Trek, se rozhodl financovat americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA.

Jak informuje server Quartz, úřad dal společnosti Systems & Materials Research Corporation grant 125 tisíc dolarů (dva a půl milionu korun) a šestiměsíční lhůtu na vyvinutí prototypu univerzálního syntetizátoru jídla.

Výzkumem je pověřen strojní inženýr Anjan Contractor, který má už značné zkušenosti s využitím technologie trojrozměrných tiskáren. A už má i propracovanou vizi 3D potravinových tiskáren, jejichž využití bude ovšem podle jeho představ mnohem širší než jen ve hvězdoletech.

"Dálkové vesmírné lety vyžadují skladovací životnost nejméně 15 let," říká podle serveru Contractor. "Způsob, jakým na tom pracujeme, je, že všechny sacharidy, bílkoviny a makro a mikro živiny jsou v prášku. Odebereme veškerou vlhkost a v této formě to vydrží možná 30 let," vysvětluje.

Contractor sní o době, kdy bude takovým zařízením vybavena každá kuchyně a kdy bude 12 miliard obyvatel Země koncem tohoto století jíst nutričně přiměřená a na objednávku vyrobená jídla - syntetizovaná ze zásobníků prášků a oleje, které bude možné koupit v každých potravinách.

Využití této technologie by mimo jiné znamenalo i výrazné omezení mrhání s jídlem, protože prášky a oleje bude možné uchovávat velmi dlouhou dobu, až třicet let. Takže obsah každého zásobníku, ať už půjde o cukry, uhlovodany, proteiny nebo jiné základní stavební bloky, bude vždy zcela spotřebován.

Video

Grant NASA je určen na systém, který bude schopen produkovat jídlo pro astronauty vyslané do vesmíru na velmi dlouhé výpravy, jako například na Mars.

Contractorovi pomohl k získání zakázky od NASA jeho již existující koncept "tiskárny pizzy". Do sestavování "pizzareplikátoru" se prý chce pustit během dvou týdnů.

Související