V malé tmavé místnosti sedí na židli spoutaný Aj Wej-wej, na hlavě má černý pytel s nápisem "podezřelý". Stojí u něj dva strážci. Sledují ho také u jídla, v umývárně, během spánku. Hlídají ho nepřetržitě, čtyřiadvacet hodin denně. Tak vypadá zadržení čínskou policií.

Pětapadesátiletý umělec, který vystavoval svá díla v galeriích po celém světě, představil svůj nový heavymetalový song s názvem Dumbass. Jde o první klip z chystaného alba Divina Commedia (Božská komedie).

Text k písni, která líčí zacházení čínského státu s nepohodlnými jednotlivci a obsahuje obscénní urážky a zvířata, jež se stala eufemismy ve snaze obejít cenzuru, napsal sám. Hudbu složil jeho přítel, rocker Cuo-siao Cu-čou.

Aj Wej-wej prohlásil, že všichni zadržení v Číně stejné traumatické pocity velmi dobře znají. "Zavazují nám oči, spoutávají nás, nedovolují nám setkat se s právníky a příbuznými," popisuje nelidské podmínky ve vězení.

Do posledního detailu ve videoklipu vykresluje také svou malou celu. Neměl co dělat, tak si zapamatoval úplně vše, řekl listu Guardian. Jeho i jeho rodinu a přátele prý dodnes budí noční můry.

Když prý přemýšlel, jak se z prožitého traumatu vzpamatovat, napadlo ho, že by mohl použít právě hudbu. Chtěl tak veřejnosti předat svůj "nesmírně tajný a intimní pocit".

Podívejte se na nový klip Aj-Wej-weje:

Klip ale netočil jen pro sebe. "Je určen všem lidem, kteří nemají příležitost sami se hájit a kteří ji nikdy mít nebudou. Nejde jen o jednu generaci. Za posledních 60 let zde byl bezpočet lidí, kteří byli zabiti nebo vykázáni z domů, a dokonce i umučeni," vysvětlil umělec.

Čínské úřady nechaly disidenta zadržet v roce 2011. Kvůli podezření z daňových úniků. Ve vězení následně bez jakéhokoli vzneseného obvinění strávil 81 dní a policejnímu vyšetřování a vazbě se nevyhnula ani jeho manželka a přátelé.

Po propuštění mu byla vyměřena pokuta za daňové úniky ve výši 15 milionů jüanů (asi 47,3 milionu korun). Aj Wej-wej ale celý svůj boj s úřady označuje za politicky motivovaný.

Související