Světová banka slíbila miliardu dolarů (přes 20 miliard korun) na pomoc oblasti afrických Velkých jezer, kde nové boje mezi rebely a vládou ve východním Kongu vyvolaly obavy z další eskalace konfliktu. Informovala o tom agentura Reuters.

Peníze, které půjdou na financování zdravotnictví, školství, hydroelektráren a přeshraniční obchod, mohou významně přispět k trvalému míru v oblasti Velkých jezer, řekl předseda Světové banky, Američan jihokorejského původu Jim Yong Kim první den své návštěvy afrických zemí.

Po Kongu, Rwandě a Ugandě šéf Světové banky cestuje spolu s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

"Tyto finance pomohou oživit ekonomický rozvoj, vytvořit pracovní místa a zlepšit život obyvatel, kteří příliš dlouho trpěli," uvedl předseda Světové banky v prohlášení.

Boje mezi vládními jednotkami a vzbouřenci u města Goma na hranici s Rwandou si v posledních týdnech vyžádaly desítky mrtvých. Jedná se o první podobné násilí od loňského listopadu, kdy rebelové krátce obsadili Gomu, přestože ve městě byly tisícovky příslušníků mírových sil OSN.

Východní Kongo ničí válka a bandité již dvě desetiletí. Násilí a nemoci připravily o život miliony lidí. Civilisté se často ocitají uprostřed křížové palby mezi ozbrojenými skupinami a špatně disciplinovanou armádou.

Boje v zemi pokračují i poté, co zástupci 11 afrických států koncem února podepsali dohodu, která má zajistit mír na východě Konga.

Související