Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zastřelil na Floridě muže spojeného s údajným bostonským atentátníkem Tamerlanem Carnajevem. Agenti podle americké televize NBC sedmadvacetiletého Ibragima Todaševa vyslýchali, muž však začal být agresivní a jeden z agentů jej smrtelně zasáhl zbraní.

Podle serveru NBC News nebyl přímo zapleten do dubnových atentátů, přiznal však, že se s Tamerlanem stýkal, i to, že byl zapletený do brutální trojnásobné vraždy v okolí Bostonu.

K incidentu došlo v úterý na Floridě. Podle FBI byl Todašev vyslýchán - nejprve spolupracoval, později ale začal být agresivní a jednoho agenta napadl nožem. Ten na něj vystřelil ránu, která ho zabila.

Kromě vraždy Todašev údajně přiznal i své kontakty na radikální Čečenské rebely, není ovšem jasné, jestli hrál jakoukoli roli při „verbování“ Carnajeva.

Ibragim Todašev"Incident se odehrál v Orlandu na Floridě. Agent byl ve službě napaden podezřelým. Žádné další detaily k tomu v tuto chvíli nemohu sdělit," nechala se slyšet FBI, s tím, že další informace přinese ve středu dopoledne (středa odpoledne našeho času.)

Todašev podle místního deníku Orlando Sentinel znal Tamerlana Carnajeva z tréninků a zápasů bojových sportů, kterým se oba věnovali. Zda měla policie nějaké důkazy o jeho případné účasti na přípravě teroristických činů není známo.

Policisté se již několik týdnů zabývají výslechy lidí podezřelých z kontaktů s údajnými atentátníky ve snaze rozkrýt okolnosti radikalizace bratrské dvojice, která v USA žila dlouhá léta. Cílem výslechů je také odhalit případnou další teroristickou činnost.

Tamerlan Carnajev považovaný za hlavního strůjce útoku dvěma bombami v tlakových hrncích zemřel po přestřelce s policií, jeho mladší bratr Džochar je s řadou zranění ve vězeňské nemocnici. Hrozí mu trest smrti. Žádné další osoby kvůli přípravě útoku policie neobvinila.

Související