Skupina expertů OSN podezírá dvě velké společnosti se sídlem ve Švýcarsku z obcházení protiíránských sankcí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na text tajné zprávy OSN.

Jde prý o obří komoditní skupinu Glencore Xstrata a o společnost Trafigura. Obě údajně dodaly jisté íránské firmě tisíce tun hliníku, který byl použit v kontroverzním íránském jaderném programu.

Obě společnosti transakci s íránskou firmou potvrdily, píše Reuters.

Obchod v březnu prověřovaly švýcarské úřady, ale porušení sankcí OSN nezaznamenaly. Experti OSN nicméně tvrdí, že transakce mohla být součástí plánu, jak obejít obchodní sankce proti Íránu. Glencore Xstrata a Trafigura na vyšetřování reagovaly oznámením, že od obchodních kontaktů s íránskou firmou upustily.

Podle zprávy OSN se Teherán občas snaží obejít sankční režim, který byl na Írán uvalen kvůli podezření, že jeho jaderný program má za cíl vývoj jaderné pumy. Využívá k tomu komplikovaných obchodních procedur včetně nastrčených firem, prostředníků či falešné dokumentace.

Od června 2012 porušil podle zprávy Írán sankční režim jedenáctkrát. Šest dalších případů se vyšetřuje. Je mezi nimi například dovoz strojírenského zboží, zařízení pro jaderný výzkum či materiálu nutného k výrobě balistických raket.

Související