Na severozápadě USA u Mount Vernon se zřítila část čtyřproudého dálničního mostu vnitrostátní Interstate 5, který leží v půli cesty mezi Seattlem a Vancouverem.

Auta i s lidmi podle očitých svědků padala do řeky, místní úřady ale podle agentury AP oznámily, že neštěstí si nevyžádalo žádné oběti, tři zranění byli převezeni do nemocnic.

Jeden z projíždějících řidičů řekl místnímu listu Skagit Valley Herald, že cítil vibrace a když se podíval do zpětného zrcátka, část mostu, po které právě přejel, již na svém místě nebyla.

"Nejdříve jsem myslel, že mám něco s autem," řekl.

Xavier Grospe, který žije nedaleko řeky, agentuře AP popsal, že v korytě zahlédl tři částečně ponořené vozy, na nichž zřejmě seděli jejich řidiči. "Nevypadalo to, že by byl někdo v nebezpečí," konstatoval.

Podle reportéra místního Skagit Valley Herald je na místě šerif se záchranným člunem a snaží se vytáhnout lidi z vody, zatímco na březích se shromáždil dav přihlížejících.

Na místě nadále pracují záchranáři, koryto řeky prohledává tým potápěčů. "Nemyslíme si ale, že někdo skončil v řece," prohlásil Marcus Deyerin z krizového centra ve státě Washington, kde se nehoda udála. "V tuto chvíli jsme optimističtí," dodal.

Zřícený most, který byl postaven v roce 1955, nebyl považován za "konstrukčně nedostatečný", ale jen za "funkčně zastaralý". To podle dálniční správy znamená, že jeho návrh a vzhled je již překonaný. V rámci celkového hodnocení získal 57,4 bodu ze sta možných. To je výrazně pod průměrem, který ve státě Washington činí 80 bodů.

Podívejte se na záběry zříceného dálničního mostu:

Pád části mostu podle AP vyvolá otázky o stavu a bezpečnosti infrastruktury v zemi. O situaci v dopravě hovořil počátkem roku i prezident Barack Obama, který varoval před "ošuntělými" silnicemi s tím, že chce vynaložit více peněz na obnovu infrastruktury, aby tak podpořil ekonomiku.

Podle sdružení amerických inženýrů ASCE více než čtvrtina ze 7840 mostů ve státě Washington má problémy se strukturální pevností, nebo je zchátralá.

Související