Policie zatkla Američana Kevina Dahlgrena, který je v ČR obviněný z vraždy čtyřčlenné rodiny v Brně-Ivanovicích. Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela americká policie na letišti ve Washingtonu, kam přiletěl linkou z Vídně ve čtvrtek večer středoevropského času. Novinářům to v pátek ráno oznámil jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. Ministerstvu spravedlnosti má nyní 60 dní na to, aby požádalo USA o jeho vydání do České republiky. Tady mu hrozí až doživotní trest.

Podle Tržila policie věděla o jeho plánech už ve čtvrtek odpoledne. Informace však pečlivě tajila, aby se o nich zadržený nemohl dozvědět například ze sociálních sítí. "Bylo zde riziko, že by informace o tom, že máme poznatky, že je na palubě letadla, mohl zjistit i on, a mohlo by dojít k ohrožení letadla," uvedl Tržil.

Posádka letadla, kterým Dahlgren do Washingtonu přiletěl, však byla o celé situaci předem informována, stejně jako americká policie, která jej poté zadržela ihned po jeho příletu na Dullesovo letiště ve Washingtonu.

Server Lidovky.cz už ve čtvrtek citoval svědkyni, podle níž Američan poslal ve středu večer jednomu ze známých z mobilu SMS s tím, že "je na cestě pryč, snad do Vídně". Z rakouského hlavního města pak odletěl s největší pravděpodobností v 10:25 do Washingtonu.

Dahlgren v noci na čtvrtek podle kriminalistů zavraždil v Brně-Ivanovicích čtyři lidi. Obětí vraždy se stali manželé a jejich dva synové. "Motiv neznáme. Je to pro mě těžko pochopitelné. Nikdy jsem nic podobného neviděl," řekl zkušený kriminalista Antonín Hrdlička, který se objasňováním vraždy zabývá.

K činu byly použity různé zbraně, nikoli ale střelná zbraň. Vražda byla podle policie brutální a mezi úmrtím obětí mohly být časové prodlevy. "Oběti byly zavražděny postupně, tudíž se zřejmě nejedná o vraždu v afektu," uvedl Hrdlička.

Svědci hovoří o tom, že Američan usmrtil blízké, u nichž asi dva týdny bydlel, nožem. Pak prý jejich těla odnesl do garáže, zabalil do textilií a vše zapálil. Policie se ale zatím k tomu nevyjádřila. Mladík pak odjel na letiště do Vídně. Neví se však, zda taxíkem, vlakem nebo autobusem. Kriminalisté přivítají svědectví lidí, kteří Dahlgrena při jízdě do Vídně zahlédli.

Američan byl vzdáleným příbuzným zavražděné rodiny, do Brna přijel počátkem května. Dahlgren na svém profilu na Facebooku nabízí lekce angličtiny za 200 korun za hodinu. Profil si založil nedávno, oběti měly na svých profilech Dahlgrena jako přítele.

USA své občany ke stíhání do zahraničí obvykle nevydává

Dahlgrena Američané zatkli a umístili do předběžné vazby. "Žádost o předběžnou vazbu Ministerstvo spravedlnosti České republiky podalo na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu a žádosti o zajištění předběžné vazby jmenovaného, které obdrželo od Městského soudu v Brně dne 23. 5. 2013 v odpoledních hodinách," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Nyní má podle ní úřad dva měsíce na vypracování a doručení materiálů a žádosti o Dahlgrenovo vydání.

USA své občany k trestnímu stíhání do zahraničí obvykle nevydávají. Podobná praxe se ale používá po celém světě, také český trestní zákoník vylučuje vydání občana k trestnímu stíhání či věznění do ciziny (s výjimkou takzvaného eurozatykače).

Související