Hlídkujícího francouzského vojáka v pařížské obchodní čtvrti La Défense v sobotu napadl neznámý útočník nožem. Muž zasadil vojákovi, který byl jen zraněn, dvě bodné rány do krku a z místa činu utekl. Policie po něm pátrá.

Jak uvedl na tiskové konferenci v Addis Abebě francouzský prezident François Hollande, zatím nelze potvrdit souvislost mezi napadením ve Francii a středečním vražedným útokem na vojáka v Británii.

Francouzský list Le Parisien uvedl, že podezřelý útočník byl zhruba 30letý vousatý muž severoafrického původu. Pod bundou měl mít oblečení arabského stylu. Útok se odehrál kolem šesté hodiny večer.

Policejní prefekt Pierre-André Peyvel odmítl popis potvrdit, ale ani ho nepopřel. Oznámil pouze, že další detaily o identitě útočníka budou brzy zveřejněny. Při pátrání by měly pomoci bezpečnostní kamery z oblasti, které incident zachytily.

Francouzské ministerstvo vnitra v prohlášení oznámilo, že 23letý voják není v ohrožení života. "Zranění se zdá být vážné, ale neohrožuje život," řekl Peyvel zpravodajské televizi iTele. Dodal, že voják ztratil velké množství krve a byl převezen do blízké vojenské nemocnice.

Hollande, který je na summitu Africké unie v Addis Abebě, rovněž varoval před ukvapenými závěry o útoku. "Stále neznámé přesné okolnosti útoku ani totožnost útočníka, ale prošetřujeme všechny možnosti," řekl prezident.

Ministr vnitra Manuel Valls se v rozhovoru pro televizní stanici France 2 zmínil o podobnosti s incidentem v Británii. Podle něj se útočník jasně snažil svou oběť zabít. Nechtěl se však zatím vyjádřit k možným důvodům útoku a totožnosti útočníka.

Francie zavedla hlídkování vojáků v ulicích v rámci svého plánu ochrany před terorismem Vigipirate. Voják byl podle informací agentur na hlídce spolu s policisty. Ti šli ve chvíli útoku před napadeným a než stačili zareagovat, útočník se ztratil v davu.

Může jít o pomstu za Mali

Země je vysokém stupni pohotovosti kvůli obavám z útoků islamistů. Důvodem jsou vojenské intervence Francie v Mali, za které si země vysloužila výhrůžky od různých islamistických skupin, především od teroristické organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Obdobný incident se odehrál ve středu, kdy byl napaden britský voják na jihu Londýna. Útočící Britové nigerijského původu na ulici nejprve srazili pětadvacetiletého vojáka autem a poté ho ubodali nožem a dobili mačetou.

Z místa činu neutekli a kolemjdoucím vysvětlovali, že jednali ve jménu islámu a ve snaze pomstít muslimy, které britští vojáci zabíjejí v zahraničí.

Související