Britská policie zatkla další tři osoby podezřelé z podílu na vraždě 25letého vojáka Lee Rigbyho u kasáren v jihovýchodním Londýně. Všichni tři byli zadrženi pro podezření ze spiknutí za účelem vraždy. Britský premiér David Cameron již dříve označil incident za teroristický útok na Británii.

"Nikdy neustoupíme před jakoukoli formou teroru či terorismu. Nebyl to jen útok na Británii a na britský způsob života, ale byla to také zrada islámu a muslimských obcí, které jsou přínosem pro naši zemi. V islámu není nic, co by ospravedlňovalo tento vskutku hrozný čin," prohlásil Cameron po mimořádné schůzce vládního krizového výboru.

Podle policie byli dva muži ve věku 24 a 28 let zadrženi v místě jejich bydliště v jihovýchodním Londýně. Třetí, 21letý muž byl zadržen zhruba ve stejnou dobu na ulici v Londýně. Další podrobnosti policie zatím nesdělila.

Policie již dříve v souvislosti s vyšetřováním vraždy zadržela několik dalších osob.

Útočící Britové nigerijského původu ve věku 22 a 28 let za bílého dne na ulici v jihovýchodním Londýně nejprve srazili pětadvacetiletého vojáka autem a poté ho ubodali nožem a dobili mačetou. Z místa činu neutekli a kolemjdoucím vysvětlovali, že jednali ve jménu islámu a ve snaze pomstít muslimy, které britští vojáci zabíjejí v zahraničí.

Policie oba mladíky při zatýkání postřelila. Život ani jednoho prý není ohrožen a jejich stav je stabilizovaný. Jsou pod přísnou ostrahou v různých londýnských nemocnicích.

"Přísaháme při věčném Alláhovi, že proti vám nikdy nepřestaneme bojovat! Budeme proti vám bojovat, dokud nás nenecháte na pokoji," prohlásil jeden z útočníků.

Ve Francii v sobotu zranil neznámý útočník dvěma bodnými ranami nožem do krku vojáka na hlídce. Z místa činu utekl. Souvislost mezi oběma útoky zatím nebyla potvrzena, podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda se však zkoumají všechny možnosti.

Související