Před několika týdny zařadil čínský finanční magazín New Fortune mezi 300 nejbohatších Číňanů vnučku komunistického revolucionáře Mao Ce-tunga, která s odkazem svého děda, odpůrce podnikání a soukromého vlastnictví, čile podniká. Řadu běžných Číňanů tento rozpor pobouřil a kauzy si všimla i západní média.

Podle sinologa Ondřeje Klimeše z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy však není případ Maovy vnučky ani zdaleka ojedinělý, neboť zářnou kariéru ve státních i soukromých podnicích za sebou mají mnozí potomci „otců zakladatelů“ současné Číny.

Vládní ideologie je podle něj dnes natolik populistická a vágní, že se do ní vejde kapitalismus i Mao Ce-tung, který jej kdysi chtěl nadobro zničit.

Slyšel jste o případu Maovy vnučky, která se dostala na list nejbohatších Číňanů? Bylo to takové téma i v Číně, nebo je to jen jistá „mediální bublina“ u nás na Západě?

Pokud vím, tak to bylo celkem téma i v Číně.

Je v Číně běžné, že potomci otců zakladatelů jsou dnes boháči a podnikatelé?

Je to běžné, a to v případě i rodin těch nejzasloužilejších komunistických revolucionářů. Jejich potomci sedí na těch nejvyšších ekonomických funkcích a řídí ty největší podniky. Je na tom dobře vidět propojení politické a ekonomické moci. My stále čínský režim vnímáme jako komunismus, ale jedná se o nepochopení z naší strany.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.