Srbská vláda v neděli schválila plán realizace dohody o normalizaci srbsko-kosovských vztahů, který ve středu v Bruselu dojednali premiéři Ivica Dačić a Hashim Thaçi, informovala bělehradská televize B92. Thaçiho kabinet s plánem vyslovil souhlas už v pátek.

Dohodu, která především řeší problém odbojných srbských okresů na severu Kosova a je pro obě strany důležitá kvůli přibližování k Evropské unii, předsedové vlád parafovali v polovině dubna.

Dačić s Thaçim plán realizace předběžně odsouhlasili ve středu pozdě večer po jednáních, jež zprostředkovala ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. Poté se vrátili domů ke konzultacím s tím, že konečné stanovisko sdělí Ashtonové do konce týdne.

Projednávání plánu v Bělehradě se v sobotu mírně zdramatizovalo, když nejvlivnější srbský politik, místopředseda vlády Aleksandar Vučić sdělil, že je nutné vyřešit určité trvající nejasnosti.

On i Dačić chtěli před zaujetím stanoviska hovořit s Ashtonovou, aby získali garance, že dosavadní ujednání se nijak nedotýkají otázky statusu Kosova, jehož samostatnost Srbsko nadále odmítá uznat. O tom by se podle Dačiče mělo dál jednat s představiteli mezinárodního společenství.

Diskuse o plánu realizace byly stejně obtížné jako jednání o vlastní dohodě o urovnání vztahů. Tato dohoda, kterou oba premiéři parafovali 19. dubna v Bruselu, řeší klíčový problém normalizace dvoustranných vztahů - status severokosovských okresů, které obývají převážně Srbové.

V zásadě zakotvuje jejich integraci do kosovského státu výměnou za výraznou autonomii. Tamní Srbové dohodu ale odmítají.

Související