Rusko pokládá Českou republiku za tradičního partnera a spolupráci s ní přikládá velký důraz, řekl při pondělním setkání s českým premiérem Petrem Nečasem v Soči ruský prezident Vladimir Putin.

Zároveň ocenil, že obchod mezi oběma státy už během loňského roku dosáhl předkrizové úrovně. Nečas zase označil Rusko za strategického hospodářského partnera.

Český premiér v Putinově rezidenci ohlásil, že během jeho návštěvy Ruska bude podepsáno několik předběžných úmluv a dohod v oblasti vodních a paroplynových elektráren a strojírenství. I to podle něj svědčí "o dosti velikém potenciálu vzájemné spolupráce, který chceme dále rozvíjet".

Nečas také ocenil politický dialog na mezistátní úrovni, jakož i rozvoj vztahů s ruskými regiony. "Hovoříme o tom, že české firmy mají zájem nejen obchodovat s Ruskem, ale také v Rusku investovat a podnikat," citovala Nečase ruská tisková agentura ITAR-TASS.

Český premiér se v pondělí sešel také se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. V jeho moskevské rezidenci jednali mimo jiné o zakázce na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Premiér Medveděv řekl, že pokud v tendru vyhraje rusko-české konsorcium, získá český průmysl investice ve výši až šest miliard eur (156 miliard korun).

Předseda ruské vlády před novináři vyjádřil své přesvědčení, že rozhodnutí o vítězi temelínského tendru bude "transparentní a objektivní". Nečas po schůzce se svým ruským protějškem prohlásil, že takové ujištění Medveděvovi dal. "Výběrové řízení proběhne transparentně a nejlepší nabídka vyhraje," řekl předseda české vlády.

"Pokud si získáme české partnery, český průmysl získá investice do šesti miliard eur," prohlásil Medveděv. O dostavbu jihočeské jaderné elektrárny nyní mají zájem rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a japonsko-americká společnost Westinghouse. Zájemci o dostavbu nyní dokončují své cenové nabídky. Ve prospěch "své" firmy pravidelně lobbují významní politici z Ruska i Spojených států.

Při přeletu z Moskvy do Soči pak Nečas českým novinářům řekl, že tématu dostavby Temelína věnovali se svým protějškem Medveděvem jen asi pět minut ze zhruba hodinu a tři čtvrtě dlouhé schůzky. Na dotaz, zda ruská strana lobbovala ve svůj prospěch, Nečas řekl, že se nejednalo o nic nepřirozeného. Podobné lobbování prý zažil i při kontaktu s francouzskými či americkými zástupci. "Já také přirozeně lobbuji za české firmy, to patří k naší práci a není na tom nic nepřirozeného," poznamenal.

"Westinghouse nebude komentovat údajné nabídky na ruské investice výměnou za úspěch v tendru na rozšíření Temelína. Takové postupy jsou v rozporu s pravidly hospodářské soutěže v ČR i v EU a navíc nemají nic společného s požadavky tendru, jehož cílem je vybrat nejbezpečnější a nejefektivnější jadernou elektrárnu," reagoval na Medveděvovo vyjádření Mike Kirst, evropský viceprezident japonsko-americké společnosti Westinghouse, která se rovněž uchází o dostavbu Temelína.

"Westinghouse je přesvědčen, že v rámci tohoto tendru podal velice kvalitní nabídku a věří, že s ní zvítězí," dodal Kirst.

Společnost ČEZ, vlastník Temelína, chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Český ministr financí Miroslav Kalousek ale nedávno dostavbu zpochybnil.

Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů.

Chceme víc ruských investic v ČR, zní z Moskvy

Ruský premiér také navrhl Petru Nečasovi odstranit investiční nevyváženost v hospodářských vztazích. Projevuje se podle ruského premiéra tím, že v Rusku je českých investic mnohem víc než ruských v České republice.

Českého premiéra na cestě doprovází ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a na 80 českých podnikatelů, kteří plánují v Rusku uzavřít kontrakty úhrnem za miliardy korun.

Ještě v pondělí večer by měla česká delegace odcestovat do Petrohradu, kde by se měla v úterý účastnit konference o obchodní a hospodářské spolupráci obou zemí. Ve středu čeká předsedu vlády i rozsáhlou podnikatelskou delegaci návštěva uralského Jekatěrinburgu.

Airbusu A319 s premiérem na palubě v neděli asi v polovině letu do Moskvy praskla vrchní krycí vrstva skla jednoho z oken v pilotní kabině. Piloti se nejprve chystali na nouzové přistání, nakonec stroj druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Nikomu se nic nestalo.