Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot nejsou žádnými bojovnicemi za svobodu a lidská práva. Zneuctily pravoslavný chrám a byly za to - byť příliš přísně - potrestány. Při nedělním setkání s ruskými novináři v budově českého velvyslanectví v Moskvě to podle rozhlasové stanice Rádio Svoboda prohlásil český premiér Petr Nečas. Novináři by podle něj neměli vytvářet falešné modly.

Šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja gazeta Vitalij Jaroševskij při besedě připomněl Nečasův výrok z loňského září o tom, že podpora tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či aktivistkám Pussy Riot může ohrozit český export. Tato premiérova slova loni kritizoval mimo jiné český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Pan Nečas se zachmuřil, ale potvrdil své dřívější prohlášení," napsalo na svém webu Rádio Svoboda. "Členky Pussy Riot nejsou žádné bojovnice za svobodu a lidská práva. Znesvětily pravoslavný chrám, ale byly za to potrestány příliš přísně. Petr Nečas novinářům poradil, aby nevytvářeli falešné modly," píše autor reportáže Michail Sokolov.

Nečas: Hanobení chrámu je důkaz nekulturnosti

Podle přepisu, který novinářům poskytl úřad české vlády, Nečas ohledně Pussy Riot řekl: "Česká republika i já osobně podporujeme ochranu lidských práv a základních demokratických hodnot. Na co jsem chtěl upozornit je, abychom se neupínali na falešné symboly. Zhanobit pravoslavný chrám nepovažuji za symbol boje za svobodu a lidská práva. Považuji to naopak za výraz nekulturnosti a hulvátství, který uráží náboženské cítění mnoha občanů Ruska. V tomto spatřovat symbol boje za lidská práva já prostě odmítám. Na druhé straně velmi otevřeně říkám, že z našeho pohledu trest za tento krok byl nepřiměřený a zbytečně tvrdý."

K případné možnosti postihovat zkorumpované ruské hodnostáře, porušující lidská práva, Nečas podle Rádia Svobody prohlásil, že rozhodnutí po vzoru takzvaného Magnitského zákona nelze přijímat na národní úrovni, ale koordinovaně ve všech zemích Evropské unie.

Magnitského zákonem, který vystavuje sankcím ruské činitele zodpovědné za údajné porušování lidských práv, americký Kongres loni reagoval na kauzu právníka Sergeje Magnitského, jenž v roce 2009 za nevyjasněných okolností zemřel v ruské vazební věznici. Magnitskij upozorňoval na defraudaci v ruské státní správě a podle obhájců byl v cele ubit k smrti.

Rádio Svoboda: Debata o lidských právech by ohrozila ekonomické zájmy

Na námitku šéfredaktora rozhlasové stanice Kommersant-FM Konstantina Eggerta, že sankce proti Rusku může vyhlásit i jednotlivá země, Nečas podle Rádia Svoboda odpověděl, že česká vláda je pro ulehčení vjezdu Rusů do Evropy. "To v žádném případě nelze označit za odpověď na otázku," píše Rádio Svoboda, pochybující o schopnosti EU jednomyslně schválit sankce proti ruským hodnostářům.

Rádio Svoboda připomnělo, že bývalý prezident Václav Havel stál o to, aby Česko přijímalo politické utečence prchající před "pronásledováním Putinova režimu". Nečas na dotaz Rádia Svoboda řekl, že Česko speciální program přijímání politických emigrantů z Ruska nemá; každý může dokázat své právo na azyl individuálně.

"Celým svým chování dával předseda české vlády najevo, že nadbytečná pozornost věnovaná tématu lidských práv může poškodit ekonomické vztahy Česka a Ruska," uvedlo Rádio Svoboda a poznamenalo, že šéf české vlády rok po Havlově smrti předvádí cynický přístup "trhy místo pravdy": "Světová hospodářská krize a hledání odbytiště v Rusku, závislost na dodávkách ruského plynu, aktivní lobbování ruského režimu a vývoz korupce z Moskvy ničí principiální evropské stanovisko vůči dodržování lidských práv. Slovně proklamované principy nevydrží střet s realitou."

Podle komentátora Rádia Svobody jedině veřejné mínění může přimět politiky, aby se chovali vůči Putinovi tak, jak se to líbí Evropanům, a ne jak to vyhovuje "Schröderovi, Berlusconimu a teď Nečasovi".

Bývalí šéfové německé a italské vlády Gerhard Schröder a Silvio Berlusconi jsou v Rusku považováni za Putinovy přátele, napomáhající prosazování ruských zájmů v Evropské unii.