Ruská armáda řeší osud speciálního tanku, který má být určen výhradně pro potřeby ministra obrany a jeho zástupců. Jednoúčelové vozidlo má sloužit k evakuaci armádních špiček z míst jaderného či chemického napadení. Ministr má mít podle agentury ITAR-TASS v tanku k dispozici i "místnost k odpočinku" a záchod.

V ruské armádě podobný tank existuje, ale je zastaralý a dosluhuje. Jmenuje se Ladoga a vyráběl se ještě v sovětské éře (více o tanku Ladoga v boxu).

Tank pro politbyro

„Vysoce odolný dopravní prostředek,“ jak se oficiálně vozidlo jmenovalo, bylo vyvinuto v roce 1982 na bázi tanku T-80 a v podstatě se jedná o štábní a evakuační vozidlo do podmínek jaderné války.

Sověti si totiž uvědomovali, že by Spojené státy nemusely zlikvidovat celý raketový a letecký jaderný potenciál SSSR, neboť by jim stačilo zničit jen samotné sovětské vojenské a politické vůdce a hlavní střediska velení, řízení a spojení. Příkaz k odvetě by pak už zkrátka neměl kdo vydat.

Vozidlo je údajně schopné ochránit osoby uvnitř před nukleárním výbuchem o síle 30 kilotun ve vzdálenosti 700 metrů a převážené zásoby postačují pro 48 hodin úplné autonomie.

Modernější verze má zajistit bezpečný přesun generality ze zamořených oblastí a především trvalou, ničím nepřerušenou komunikaci s vedením státu i v době zuřícího válečného konfliktu.

Inovace ale naráží na mezirezortní tahanice. Podle listu Izvestija je garantem projektu hlavní správa obrněných vozidel ministerstva obrany, ale do věci se vložila i kremelská ochranka FSO, která má na starosti bezpečnost ústavních činitelů.

Podobu ministerského tanku má údajně schvalovat dokonce i vedení ruské kontrarozvědky FSB. "Osud projektu je nejasný," napsal list Izvestija s odvoláním na zdroje z ruské armády.

Ministerstvo obrany už přitom projekční práce na nové verzi tanku dokončilo, protože staré sovětské Ladogy jsou prý zralé do šrotu. Tank má mít vysoce odolné pancéřování a široké spektrum bezpečných komunikačních prostředků. V zóně silného radioaktivního či chemického zamoření má být schopen se pohybovat nejméně 36 hodin.

Související