Pobočka švédské nábytkářské společnosti IKEA ve Francii obdržela několik výhružných dopisů požadujících, aby poskytovala více peněz na charitu.

IKEA se tak stává terčem vydírání opět po dvou letech - v roce 2011 v řadě zemí včetně České republiky se její obchody staly cíli vandalských útoků spojených s nasazováním drobných výbušných zařízení, díky nimž vymáhal pachatel miliony eur.

Vedení IKEA ve Francii v komuniké podle agentury AFP uvedlo, že účelem tohoto vydírání je poškodit obraz společnosti. Zároveň připomnělo, že nadace firmy poskytla na různé charitativní účely v loňském roce ve světě na 82 milionů eur (2,1 miliardy korun).

V dopisech bylo stanoveno ultimátum do úterý, kdy mají být požadavky splněny. Výhrůžky bere vedení pobočky i francouzské úřady "velmi vážně".

Firmu IKEA vydíral v roce 2011 pachatel, který údajně požadoval šest milionů eur (150 milionů korun). Případy útoků hlásila Francie, Belgie, Nizozemsko, Německo a také Česko. Prodejny byly průběžně preventivně vyklízeny policií, což způsobovalo společnosti ztráty na tržbách.

Související