Kolem 140 milionů rublů (88 milionů korun) v bankovkách našli ruští vyšetřovatelé poschovávaných v bytě šéfa silniční správy ve Voroněži jižně od Moskvy.

Zaskočený úředník měl peníze ukryté v obálkách, pytlících a krabicích a jejich původ nedokázal policistům uspokojivě vysvětlit. Podle vyšetřovatelů jde o úplatky od stavebních firem, které v oblasti budují nové silnice.

Šéf silniční správy Alexandr Trubnikov podle policie požadoval úplatky systematicky a bez skrupulí. Z každé sumy, kterou na základě kontraktu se stavební firmou správa silnic inkasovala, si navíc úředník "ukládal" pět procent. Trubnikovovi, který byl ve funkci od roku 2009, hrozí až deset let vězení.

Úplatkářské kauzy jsou dnes v Rusku neodmyslitelnou součástí denního zpravodajství, pozornost médií vyvolal případ z Voroněže snad jen výší zpronevěřené sumy. Zejména ve státem kontrolovaných médiích jsou případy odhalené korupce široce publikované, jako příklad důsledného úsilí Kremlu o očistu státní správy.

Vyšetřovatelé se nezdráhají obvinit ani vysoce postavené úředníky. Podezření z úplatkářství se nedávno dostalo do těsné blízkosti exministra obrany Anatolije Serďukova nebo bývalého moskevského starosty a někdejšího kremelského oblíbence Jurije Lužkova.

Korupce v Kremlu

Ve čtvrtek policie oznámila odhalení velké korupční kauzy přímo v kremelské správě. Místoředitel jejího finančního a právního odboru byl spolu se dvěma podřízenými zatčen pro podezření, že převzal úplatek čtyři miliony rublů. Úplatek prý dostali za příslib výhodného kontraktu pro majitele kancelářských prostor v centru Moskvy.

Prezident Vladimir Putin podepsal v dubnu dekret, podle něhož mají státní úředníci a příslušníci jejich rodin každoročně vykazovat své příjmy a v návaznosti na ně i veškeré větší výdaje. Kreml tak chce získat nástroj, jak podrobit kontrole finanční transakce prakticky kteréhokoli úředníka státního aparátu.