Vyšetřovatelé OSN uvedli, že mají pádný důvod věřit, že při čtyřech útocích v Sýrii byly užity chemické zbraně. Nesdělili však, která strana konfliktu je použila ani o jaké chemikálie se jednalo. Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti se podle OSN staly v Sýrii "každodenní realitou".

Komise vyšetřovatelů ve své nejnovější zprávě o porušování lidských práv oznámila, že prověřovala informace o údajných chemických útocích z března a dubna, ale nedokázala určit, zda za nimi stáli vládní vojáci či povstalci.

"Máme pádné důvody věřit, že bylo použito omezené množství jedovatých chemikálií. Na základě dostupných důkazů ale nebylo možné stanovit, jaké chemické látky přesně byly užity, jakým způsobem byly dodány ani viníka," řekl předseda vyšetřovací komise OSN, Brasilec Paulo Sérgio Pinheiro.

Tým více než 20 vyšetřovatelů OSN mezi 15. lednem a 15. květnem uskutečnil 430 rozhovorů se syrskými běženci v sousedních zemích a prostřednictvím Skypu s lidmi žijícími stále v Sýrii. "Mezi svědky, které jsme vyslechli, jsou oběti útoků, uprchlíci, kteří utekli z postižených oblastí, a zdravotníci," konstatoval Pinheiro.

Vyšetřovací komise OSN zdůraznila, že k přesnějším závěrům o chemických zbraních by potřebovala odebrat vzorky přímo od obětí nebo na místě údajných útoků. Vyzvala proto Damašek, aby do země vpustil mezinárodní tým expertů.

Podle zprávy se zmíněné čtyři útoky odehrály 19. března v Chán al-Asalu v severosyrské provincii Halab, 19. března v Utajbí nedaleko Damašku, 13. dubna ve čtvrti šajcha Maksúda v Halabu a 29. dubna ve městě Sarákib. Vyšetřovány jsou i další podezřelé incidenty.

Válečné zločiny? Každodenní realita

Potvrzené užití chemických zbraní by zvýšilo mezinárodní snahu o řešení dvouletého syrského konfliktu, při němž zahynulo přes 70 000 lidí, napsala agentura AP.

Komise rovněž uvedla, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti se staly v Sýrii každodenní realitou. Vyšetřovatelé ve své zprávě, kterou předložili Radě OSN pro lidská práva, obviňují syrskou armádu podporovanou milicemi z mučení, znásilňování, nuceného vystěhovávání a mizení lidí. Ozbrojené opoziční skupiny se podle OSN zase dopouštějí poprav bez obvinění, mučení, únosů osob a rabování. Násilnosti páchané rebely nicméně podle komise "nedosahují intenzity a rozsahu těch páchaných vládními silami a milicemi".

"Velmi mne překvapuje krutost zločinů, především případy mučení. Dále mne znepokojuje nasazování dětských vojáků v bojích," řekla členka nezávislé vyšetřovací komise OSN Carla Del Ponteová. V bojích v Sýrii bylo podle agentury AFP zatím zabito 86 dětských vojáků, z toho polovina padla od letošního ledna.

Vyšetřovatelé ve zprávě také varovali, že další zbraně v Sýrii jen povedou k novým úmrtím a zraněním civilistů. "Větší dostupnost zbraní stojí lidské životy," uvádí se v dokumentu, který podle agentury AP tímto zřetelně varuje evropské země zvažující vyzbrojení syrských rebelů.

Související