Čečenec Džochar Carnajev, obviněný z přípravy útoku na bostonský maraton, dostává od neznámých dárců desetitisíce dolarů na bankovní účet, který na jeho jméno kdosi založil.

Oznámila to ruská média s odvoláním na informaci Carnajevovy matky Zubejdy, která žije v dagestánské Machačkale. Carnajev, postřelený během dubnové přestřelky s americkou policií, čeká na soud v nemocnici.

Na účet otevřený v americké bance údajně neustále docházejí další a další peníze, od okamžiku svého zatčení v polovině dubna prý Carnajev obdržel už desetitisíce dolarů. Zubejda Carnajevová novinářům řekla, že její rodina dostala 8000 dolarů (160 tisíc korun) pomoci "od soucitných lidí".

Bratři Tamerlan a Džochar Carnajevovi podle americké FBI odpálili 15. dubna v Bostonu dvě nálože, které v cíli maratonského závodu zabily tři lidi a zranily přes 260 dalších.

Tamerlan byl krátce nato zabit při střetu s bostonskou policií, Džochar byl postřelen a je hospitalizován v nemocnici západně od Bostonu.

Soudní líčení, při němž může být Džochar Carnajev odsouzen až k smrti, se z formálních a procesních důvodů neustále odkládá. Podle amerických médií soud začne nejdříve počátkem července. Údajný atentátník, který byl postřelen do krku, už hovoří a bez opory chodí.

Související