V Turecku pokračovaly v noci na středu násilné protivládní demonstrace. Policie v Istanbulu a metropoli Ankaře použila slzný plyn. Při potyčkách v městě Hatay u hranic se Sýrií utrpělo zranění pět lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na místní sdělovací prostředky.

Protestující se pokusili v Istanbulu a Ankaře prorazit k úřadům premiéra Recepa Tayyipa Erdogana navzdory výzvám policie, aby se rozešli.

Potyčky vypukly v městě Hatay, kde v úterý podlehl svým zraněním utrženým při demonstraci 22letý mladík. Podle soukromé televizní stanice NTV nově utrpěli zranění dva policisté a tři demonstranti.

Tisíce demonstrantů se shromáždily zejména na Taksimském náměstí v Istanbulu, které se stalo symbolem nejnovějších protestů proti vládě a jmenovitě proti premiérovi, které se rozšířily do desítek dalších tureckých měst.

Místopředseda turecké vlády se za tvrdý postup policistů proti demonstrantům omluvil a označil ho za "nesprávný a nespravedlivý".

Nepokoje vypukly v zemi po tvrdě potlačené demonstraci z minulého týdne na protest proti kontroverznímu developerskému projektu spojenému s kácením stromů a výstavbou nákupního střediska a mešity v centru Istanbulu. Přerostly tak v protest proti Erdoganově vládě tvrdé ruky a jeho snaze po větší islamizaci společnosti.

Kromě nesourodých politických uskupení z pravého i levého spektra spojily protesty také například dosud nesmiřitelné fanoušky tří velkých istanbulských fotbalových klubů. Protestující začaly také podporovat odbory, které na dnešek vyhlásily masovou akci proti "státnímu teroru".

Na fotogalerii z demonstrací v tureckých městech se můžete podívat zde: