Severní Korea ve čtvrtek navrhla svému jižnímu sousedovi rozhovory o znovuotevření společného průmyslového komplexu Kesong a obnovení přeshraničních zájezdů turistů do severokorejského letoviska Kumgang v oblasti Diamantových hor.

Jižní Korea nabídku dialogu přijala, napsala agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje. Jde o nadějnou známku možného zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi, dodala agentura AP.

"Místo konání rozhovorů a termín jejich zahájení mohou být stanoveny podle potřeb jihokorejské strany," uvedl v prohlášení Výbor pro mírové sjednocení Koreje, severokorejský státní úřad, který je odpovědný za vztahy s Jižní Koreou.

Jihokorejská vláda "přijímá pozitivně návrh oficiálních rozhovorů se Severní Koreou", uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Místo a termín upřesní později.

Komplex Kesong, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, byl posledním symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování.

Severní Korea počátkem dubna v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti a zablokovala dodávky surovin a potravin. Více než 53 tisíc severokorejských dělníků, kteří v Kesongu pracovali, bylo z průmyslové zóny odvoláno. Postupně odešli i všichni Jihokorejci.

Koncem května KLDR oznámila, že je ochotna vpustit jihokorejské podnikatele na obhlídku do Kesongu. Severokorejské sdělovací prostředky tehdy napsaly, že je Pchjongjang připraven zahájit s byznysmeny jednání o obnově činnosti komplexu. Jižní Korea ale chtěla rozhovory na vládní úrovni.

Související