Francie dodala důkazy o použití sarinu v Sýrii a svět na to musí reagovat. Prohlásil to ve středu francouzský prezident François Hollande. Ministr zahraničí Laurent Fabius k tomu o den dříve řekl, že francouzská laboratoř prozkoumala vzorky přivezené novináři listu Le Monde ze Sýrie a že s jistotou určila, že byl v Sýrii použit sarin. USA ale požadují více důkazů.

Americký prezident Barack Obama v minulosti řekl, že pokud se prokáže, že v Sýrii byly použity chemické zbraně, bude to bod obratu v přístupu k řešení krize. Na dotaz týkající se možné intervence do Sýrie dnes Hollande řekl, že se musí reagovat v souladu s mezinárodním právem.

Americký ministr obrany Chuck Hagel v Bruselu informoval, že na okraj středečního ministerského zasedání NATO mluvil se svým francouzským kolegou Jeanem-Yvesem Le Drianem o konfliktu v Sýrii a o údajném nasazení chemických zbraní v Sýrii.

Uvedl, že Le Drian nepožádal USA o nějakou konkrétní akci. NATO nadále pomáhá v obraně Turecka jako svého člena, ale nemá v souvislosti se Sýrií žádné další vojenské plány, řekl Hagel.

Americký ministr zahraničí John Kerry oznámil, že požádal svého francouzského kolegu Laurenta Fabiuse o sdílení informací, které Francie má o údajném použití sarinu v Sýrii. Obama prý sleduje "červenou niť" kolem chemických zbraní v Sýrii. Pokud se týče možného řešení situace, zůstávají všechny možnosti otevřené, konstatoval Kerry na okraj generálního shromáždění Organizace amerických států (OAS) v Guatemale.

Koordinátor protiteroristických akcí Evropské unie Gilles de Kerchove prohlásil, že země EU musejí agresivněji prověřovat sociální sítě extremistů a sbírat informace o podezřelých přesunech lidí, aby zabránily svým občanům odjíždět bojovat do Sýrie.

V pátek se na toto téma mají bavit ministři vnitra EU v Lucemburku. V mnoha státech unie panují obavy, že Evropané, kteří se zúčastní bojů v Sýrii, se pak vracejí do svých vlastí pod vlivem radikálů a vycvičeni k násilí.

Rusko dnes ostře reagovalo na úterní zprávu vyšetřovatelů OSN o situaci v Sýrii. Autoři tohoto dokumentu mimo jiné tvrdí, že syrská vláda je zodpovědná za politiku obléhání a bombardování měst a za zabíjení civilistů. Podle Moskvy je zpráva jednostranná a odsuzuje jenom Damašek. Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že vyšetřovatelé OSN zaznamenali případy mučení a únosů, jejichž oběťmi byli povstalci, ale pomlčeli o atentátech spáchaných povstalci v syrských městech.

EU dnes oznámila, že nemůže přispět na pomoc syrským uprchlíkům ve výši, jakou požaduje OSN. Unijní komisař pro rozpočet Janusz Lewandowski prohlásil, že OSN žádá tři miliardy eur, což EU není schopna kvůli úsporným opatřením poskytnout.