Zástupci Severní a Jižní Koreje se sešli v pohraniční vesnici Pchanmundžom na pracovní schůzce, která má připravit půdu pro středeční rozhovory mezi oběma zeměmi na ministerské úrovni. Informovala o tom agentura AP, podle níž se jedná o první takové setkání po více než dvou letech.

Hodinové rozhovory podle agentury Reuters otevřely cestu ke středeční schůzce na ministerské úrovni, která bude prvním podobným setkáním zástupců Severu a Jihu za posledních šest let. Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení novinářům řekl, že na pořadu byly technické otázky ministerské schůzky včetně sjednání místa rozhovorů a rozsahu delegací.

"Dohodli jsme se, že jednání bude pokračovat," řekl jihokorejský mluvčí a dodal, že rozhovory proběhly hladce a "bez rozmíšek". Odpoledne místního času mají pokračovat.

Předpokládá se, že na pořadu odpolední schůzky by měla být především obnova pozastavených bilaterálních obchodních styků, včetně znovuotevření společného průmyslového komplexu Kesong. V něm jihokorejské firmy zaměstnávaly 53 tisíc severokorejských dělníků, než KLDR v dubnu průmyslovou zónu uzavřela.

Severní Korea po období prudkého zhoršení vztahů se svým jižním sousedem ve čtvrtek navrhla zahájení dialogu o obnovení provozu Kesongu a obnovení přeshraničních zájezdů turistů do severokorejského letoviska Kumgang v oblasti Diamantových hor.

Podle analytiků je jakýkoli dialog známkou zlepšení vzájemných vztahů, které byly v posledních letech poznamenány třemi severokorejskými jadernými testy, odpaly raket KLDR dlouhého doletu, dvěma útoky z roku 2010, při kterých zahynulo 50 Jihokorejců a z nichž Soul viní Pchjongjang, a agresivní rétorikou KLDR uplynulých měsíců.

Oficiální představitelé obou zemí se naposledy sešli k rozhovorům v únoru 2011.

Související